Wałbrzyski Teatr Dramatyczny rozpoczął działalność 23 listopada 1964 roku. Ponieważ 60 urodziny zmuszają do autorefleksji, postanowiliśmy zadać sobie proste pytania i postawić zdecydowane diagnozy. Chcemy spojrzeć na siebie z szacunkiem godnym osoby 60 letniej, szczerze ale nie bez ironii. To dobry czas na podsumowania, ale jeszcze lepszy, żeby zająć się sobą. Sześć dekad Teatru to pewnie tyle samo spektaklowych sukcesów, co porażek. Ale na pewno to kilka pokoleń osób, dla których Plac Teatralny 1 w Wałbrzychu był miejscem pracy {nie mylić z misją}. Pracy, którą chcemy redefiniować i zmieniać, żeby była bardziej fair dla nas i dla kolejnych lat istnienia Teatru. Ten czas to też niezliczona ilość spotkań osób ze sztuką, sztuki ze sztuką i osób z osobami. A zatem, pytanie, jak po 60 latach wygląda wspólna przestrzeń spotkania pt. Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu? Opowiada Seb Majewski – dyrektor Teatru.
W jakiej kondycji jest 60-latek SZA-NIAW-SKX?
– rodzina
duża i kilkupokoleniowa
w tym trochę nielubianych kuzynów i kuzynek
a nawet wrogów z nazwiskami na -ska, -ski i -inne
– pierwsze choroby
bezsenność, załamanie, zazdrość
ale bez potrzeby hospitalizacji ani wyjazdu do sanatorium
{jeżeli wyjazdy to na urlop a nie nad Wisłę}
– uzależnienia
czysty od alkoholu, narkotyków, wybujałego ego
nieużywający wazeliny
ale zagrożony radonem {Ra}
– praca
aktywny zawodowo bez oznak wypalenia i rutyny
ze świadomością sukcesów i szacunkiem dla porażek {w stosunku 1:3}
– działalność społeczna
przynależność do związków zawodowych
i jednoczesne niepodpisywanie listów na protestacjach i katalogów dobrych praktyk
– światopogląd
centrowy z przesunięciem w stronę socjaldemokracji
z uznaniem 40-godzinnego tygodnia pracy, z wolnymi sobotami i niedzielami {sic!}
– postawa
pochylona, tolerancyjna, odważna, zdystansowana i dumna
zalecenia:
ruch, akceptacja, uwaga, wizja, sex, witamina d3 {30.000 jednostek}
doktór seb majewski
A my, w imieniu całego Zespołu Pracowników, Pracowniczek i Osób Pracujących pragniemy dodać, że na 60-lecie naszego Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego SZA-NIAW-SKX w Wałbrzychu w ramach prezentu dla siebie, publiczności i wszystkich:
– przyjęliśmy nowych aktorów,
– wykonaliśmy zdjęcia portretowe zespołowi artystycznemu i zrobiliśmy zdjęcie rodzinne całego zespołu,
– przygotowaliśmy dwie premiery: OGIEŃ na Scenie Kameralnej i GARGANTUĘ I PANTAGRUELA. W OPACTWIE THELEME na Dużej Scenie,
– wyremontowaliśmy naszą Świetlicę i nadaliśmy jej charakter sali baletowej,
– zmieniliśmy komunikację kierunkową w Teatrze,
– odświeżyliśmy oba foyer naszego Teatru,
– otworzyliśmy kawiarnię – KLIMAT,
– zadbaliśmy o zmianę ubrań dla zespołu bileterskiego Teatru,
– przestrzegamy 8-godzinnego dnia pracy i nie generujemy godzin nadliczbowych,
– dbamy o siebie nawzajem również poprzez przywilej 45 minutowej przerwy w ciągu dnia oraz dwa dni wolne w tygodniu,
– wprowadziliśmy politykę antyprzemocową, zatrudniając pełnomocnika ds. przeciwdziałania zachowaniom przemocowym.
To wszystko my
zespół SZA-NIAW-SKX
To wszystko już 23 i 24.11.2024 roku
przy placu Teatralnym 1 w Wałbrzychu
Premiery na Jubileusz 60. lecia SZANIAWSKX
23.11.2024
GARGANTUA I PANTAGRUEL. W OPACTWIE THELEME
François Rabelais / przekład: Tadeusz Boy-Żeleński
Cegielska / Czapliński / Czarniecki / Flis / Furmaniuk / Hashimotowiksa – Jaksim, Kulmińska / Kaczmarek / Kosela / Kosowski / Kozak / Krzeszowiec / Kwietniewska / Leszczyński / Liber / Łaganowska / Mokrzycki / Sierakowska / Skwarek / Solarek / Świeściak / Świeściak / Tokarz / Węgrzyn / Wójcik
OGIEŃ
Piosenki ze spektakli Szaniawskiego
Opieka artystyczna: Seb Majewski (społecznie)
Burcewicz / Gorczyca / Mosio / Skiba / Skowroński / Stachowiak / Zdzienicka
Zajrzyj do Teatru (nie tylko!) na 60-lecie!
Biletowa promocja – na spektakle listopada i grudnia – trwa dzisiaj przez cały dzień w Kasie Teatru oraz online! Link do zakupu biletów w komentarzu.
Obkup się w bilety – 40. LATEK / PRZEMIANA / GARGANTUA I PANTAGRUEL / CZY PINGWINY MAJĄ KOLANA / OGIEŃ / NIEWOLNICA ISAURA / CZEGO NIE WIDAĆ
W najbliższym czasie aktorkę Angelikę Cegielską możemy oglądać w różnorodnych rolach!
Dziś – w Poznaniu, na festiwalu Bliscy Nieznajomi Queerfest – gramy NIEWOLNICĘ ISAURĘ, w której Angelika to „postać wszech – kobiety, matki, żony, pani, klasyczna dla epoki strażniczka patriarchatu, będąca jednocześnie jego ofiarą i czerpiąca z niego korzyści. Ona jest żywiołem. Żyje kiedy chce. Jest martwa kiedy chce. Czasem ma dostęp do naukowego dyskursu, czasem jest wampiryczna i neurotyczna”.
26, 27.10 oraz 2,3.11 na wałbrzyskiej Scenie Kameralnej w spektaklu FRANKENSTEIN, w roli Moniki Wolting, „przekonującej profesorki od której trudno oderwać wzrok”.
Polecamy także podcast Dobry Moment Oliwii Wiącek, w którym możecie poznać Angelikę od bardziej prywatnej strony.
Jeszcze przed pierwszym listopada wybraliśmy się na spotkanie z Martą Gąsiorowską – dosłownie. Jesteśmy pewni, że byłaby dumna, że opowieść o niej – MARTA. FIGURA SERPENTINATA – znalazła się w wydaniu DIALOGU. A wszystkich Was zapraszamy na ostatnie pożegnanie z MARTĄ w ten weekend – na Dużą Scenę.
Finałowe wydarzenie projektu ZABIERZ MNIE DO CENTRUM już jutro! Prywatka u Schockena odbędzie się na drugim piętrze Pedetu 19.10., dlatego kilka info organizacyjnych!
– Zapraszamy już od godziny 19:30, wydarzenie potrwa do 23:30
– Zakupione wcześniej bilety należy mieć wydrukowane lub możliwe do wyświetlenia na urządzeniu mobilnym
– Wejście odbywa się wyłącznie schodami
– W ramach wydarzenia opowiemy Wam historię tego miejsca, sięgając do czasów Salmana Schockena, przez czasy PDT czy Domu Handlowego Chełmiec
– muzycznie będą z nami P.Turner & MacRos Sax
– Na miejscu będzie szatnia oraz bar, prosimy o niewnoszenie własnych napojów
– Palarnia będzie zorganizowana na wewnętrznym patio, gdzie poprosimy Was o ciche zachowanie ze względu na dobro sąsiedzkie
– Podczas całego wydarzenia będzie z nami profesjonalna firma ochroniarska
– Bawmy się świetnie, ale odpowiedzialnie!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024.
Dofinansowano ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Dolnośląskiego.
Po przesłuchaniach do premiery spektaklu OGIEŃ twórca aranżacji Rafał Stachowiak podjął decyzję, że śpiewać dla Was będą:
Usłyszycie ich już 23 i 24.11.2024, następne pokazy: 13, 14, 15 grudnia
Jest ogień!
Wszystkim Nauczycielkom, Nauczycielom, Osobom Nauczającym – samych najlepszości! Abyście zawsze mogli nauczać zgodnie z własną intuicją, wiedzą i zaangażowaniem, czując satysfakcję i sprawczość. I niech kolejne pokolenia osób uczniowskich wyruszają w świat lepsze i mądrzejsze dzięki Wam!
Z podziwem dla siły edukacji – Zespół SZANIAWSKX
Przed nami ostatnie działania w ramach projektu ZABIERZ MNIE DO CENTRUM! W sobotę o godzinie 12:00 spotkamy się w Galerii Victoria, żeby wraz z wałbrzyską młodzieżą pogadać trochę o tym, czym w ogóle jest dla nas centrum miasta. Spotkanie poprowadzi Mateusz Płocha – aktor, improwizator.
Za to w następną sobotę – druga edycja PRYWATKI U SCHOCKENA. Wiemy, jak ogromne jest zainteresowanie, dlatego kolejną pulę biletów postanowiliśmy wypuścić stacjonarnie – do kupienia przed spektaklem NAD NIEMNEM – w piątek, sobotę i niedzielę (w Kasie Teatru na godzinę przed spektaklem, a więc 17:00-18:00). Pula miejsc naprawdę ograniczona – polecamy się spieszyć – a przy okazji oczywiście zostać na spektaklu!
Dodatkowo w ramach oprawy muzycznej prywatki mamy dla Was niespodziankę – oprócz naszego wspaniałego DJ-a P.Turnera mamy gościa specjalnego! Maciej Rosiak – saksofonista, pianista, absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej, uświetni ten wieczór muzyką na żywo.
Zabierzcie się z nami do centrum!