teatr w wałbrzychu teatr w wałbrzychu
A A + A ++
ikona ikona
O kostiumach w spektaklu

Posłuchajcie jak wyglądały kulisy pracy nad kostiumami do zbliżającej się premiery ŻYCIE GALILEUSZA! O pracy swojej i całego zespołu realizatorskiego, a także naszej niezastąpionej krawcowej Anny Truszkowskiej – opowiada kostiumografka Agata Bartos.

OBKUP SIĘ W BILETY!
Wasza ulubiona promocja OBKUP SIĘ W BILETY – przez cały czwartek 6.06. – ostatni raz w sezonie! Wszystkie spektakle czerwca w wyjątkowo niskich cenach – w Kasie Teatru oraz online: https://bilety.teatr.walbrzych.pl/
A wśród tytułów znane i lubiane klasyki jak BABA-DZIWO, pierwszy raz po powrocie z Warszawskich Spotkań Teatralnych NOCNY PORTIER. DOŚWIADCZENIE, oraz dwie premiery: monodram Angeliki Cegielskiej z gościnnym udziałem Mirelli Burcewicz: MARY POPPERS i opowieść o zmienności świata i współczesnej myśli naukowej: ŻYCIE GALILEUSZA!
BABA-DZIWO w ten weekend!

BABA-DZIWO to porywająca opowieść o małżeństwie, w którego życie ciężkim butem wchodzi władza państwowa. Dyktatorka Valida Vrana codziennie uchwala nowe ustawy odbierające kobietom prawa, czym wywołuje niepokoje na ulicach. W jej absurdalnej polityce przegląda się sytuacja młodej, bezdzietnej pary, która chce walczyć o swoje prawa do rozwoju osobistego i kariery. Niestety marzenia szybko bledną, kiedy Valida składa młodym niezapowiedzianą wizytę odbierając im publicznie resztki godności. Jednak pokrzywdzone kobiety nie pozostaną dłużne krwawej dyktatorce. Ta farsa na prawa kobiet opowie o słabych mężczyznach i o sile domowej kuchni. Od 4 lat nieprzerwanie na afiszu – BABA-DZIWO!

7.06. / piątek
8.06. / sobota
9.06. / niedziela

na Scenie Kameralnej

[bilety online]

Pożegnanie

Z przykrością przyjęliśmy informację o odejściu Jana Szurmieja, reżysera i aktora, dyrektora artystycznego Teatru Polskiego we Wrocławiu. Pochodzący z Dolnego Śląska i związany z tym regionem, przyczyniał się do sukcesów nie tylko teatrów lokalnych, lecz także w dużych ośrodkach miejskich. Łączymy się w bólu z Rodziną, Przyjaciółmi i wszystkimi Zespołami, z którymi pracował przez te lata.

Zabierz mnie do centrum

Hurra, hurra, mamy środki z NCK!
Z ogromną radością informujemy, że znaleźliśmy się na liście beneficjentów Programu Kultura Interwencje 2024 Narodowego Centrum Kultury z naszym projektem ZABIERZ MNIE DO CENTRUM.
Będzie to międzypokoleniowy projekt nawiązujący do rozpoczętego już działania wokół budynku byłego PEDETU! Wspólnie z wałbrzyską młodzieżą oraz starszymi mieszkańcami pamiętającymi lata świetności budynku, spróbujemy przywrócić Pedetowi-Schockenowi należne miejsce w naszej pamięci i codzienności! Zastanowimy się, jak dziś może wyglądać filozofia etycznej sprzedaży i czy istnieje artystyczna alternatywa dla kapitalizmu?
Już nie możemy się doczekać realizacji tego projektu, choć szczegółowe informacje dopiero za jakiś czas. Będzie się działo!

Zmienione godziny pracy Magazynu Kostiumów

Informujemy, że w dniach 3 i 4 czerwca Magazyn Kostiumów będzie nieczynny, natomiast 6 czerwca godziny pracy wyjątkowo od 11:30 do 15:30

MARTA. FIGURA SERPENTINATA

MARTA. FIGURA SERPENTINATA to spektakl nie tylko o edukacji. Obok historii Marty Gąsiorowskiej ważnym aspektem tego pokręcenia jest rozumienie teatru, jego przemian i następujących po sobie teatralnych nurtów. Odwołując się do prywatnego życia i twórczości naszego patrona, Jerzego Szaniawskiego, szukamy odpowiedzi na to, jakiego teatru potrzebujemy dziś. Czy Szaniawski byłby ciekaw, co mamy do opowiedzenia? Jak dziś odczytujemy jego „Dwa Teatry”, w których ścierają się dyrektorskie postawy starego i nowego spojrzenia?
Recenzent Bolesław Wójcicki pisał w 1947 roku: „ Szaniawski posiadł sekret milczenia naładowanego wzruszeniem pauzy muzycznej. Posiadł sekret sugerowania wielkich uczuć, burzliwych namiętności, rozdzierającej tragedii delikatnym i małomównym napomknieniem. Niedomówienia Szaniawskiego wprawiają wyobraźnię i wrażliwość widza w równie nieomal silne drżenie, co jego słowo.”

My dziś sprawdzamy zarówno moc słów, bolesnych wykrzykników, przeciągających się pauz i niejednoznacznych wielokropków. Szukamy w MARCIE poezji, ale być może znajdujemy prozę życia. Zapraszamy Was do tego odczytania. Obok Marty, osoby która potrafiła poświęcić wszystko dla rozwoju innych ludzi, mamy tutaj postać Anity Szaniawskiej – żony Jerzego Szaniawskiego, która zniszczyła swojego męża własną chorobą. Dwie kobiety dotknięte niepospolitą miłością do literatury i sztuki. Co jeszcze je łączy? Wady genetyczne w mózgu – Anita Szaniawska cierpi przez nie na schizofrenię całe swoje dorosłe życie, a Marta Gąsiorowska cierpieć będzie na raka mózgu, który zanim ją zabije, pozbawi możliwości rozpoznawania pisma i oduczy czytania. Co może być bardziej okrutne dla osoby, która całe życie oddała literaturze? Każda z kobiet dokonuje poświęcenia za swoją sprawę – ale w przypadku każdej z nich ofiara ma odmienny skutek.

Przyjdźcie odczytać z nami wspólnie ten poetycki wymiar teatru. Podpowiadamy: spektakle-opowieści o silnych kobietach wspaniale sprawdzają się jako prezent na Dzień Mamy!

MARTA. FIGURA SERPENTINATA
sobota / 25.05. / 19:00
niedziela / 26.05. / 18:00

Tydzień z I LO

Ten tydzień upływa nam wraz z I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Wałbrzychu! Jutro uczniowie zaprezentują swój musical na naszej Dużej Scenie, natomiast my w weekend pokażemy spektakl inspirowany postacią Marty Gąsiorowskiej, legendarnej polonistki tej szkoły. Przypowieść o tym, że edukacja może być ważna i pociągająca, gdy młodzież znajdzie w nauczycielu duchowego przewodnika.
MARTA. FIGURA SERPENTINATA
sobota (19:00) i niedziela (18:00) na Dużej Scenie

Prywatka u Schockena

Drogie prywatkowiczki, drodzy prywatkowicze, osoby prywatkujące!! Nawet nie wiecie, jak nas cieszy ogrom zainteresowania, dobrych słów i gratulacji pomysłu!
Prywatka u Schockena to spontaniczne, pop-upowe wydarzenie teatralno-muzyczne. Żeby wszyscy wiedzieli czego się spodziewać, zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje w jednym miejscu:

Oto plan naszej PRYWATKI:
– zaczynamy zaraz po 19:00 oficjalnym otwarciem Prywatki u Schockena
– zabawa
– krótko po 20:00 robimy małą przerwę na opowieść o Schockenie i jego Domu Towarowym
– wracamy do zabawy
– o 24:00 zapalamy światła i kończymy imprezę.

Ponieważ myślimy przede wszystkim o Waszym i naszym bezpieczeństwie, nie zwiększaliśmy puli biletów! Poniżej najważniejsze sprawy organizacyjne, prosimy o zapoznanie się z nimi. W razie jakichkolwiek pytań pozostajemy do Waszej dyspozycji w komentarzach lub wiadomościach prywatnych.

– nie będzie już możliwości zakupu biletów – ani w kasie, ani na miejscu
– zakupione wcześniej bilety należy mieć wydrukowane lub możliwe do wyświetlenia na urządzeniu mobilnym
– wejście na imprezę jest możliwe od godziny 19:00 do godziny 22:00
– na terenie imprezy będzie można zakupić napoje – preferowana płatność kartą
– zakazane jest wnoszenie własnych napojów
– palarnia będzie zorganizowana na wewnętrznym patio, gdzie poprosimy Was o ciche zachowanie ze względu na dobro sąsiedzkie
– nie będzie możliwości wychodzenia i wracania przez główne wejście do budynku
– impreza odbywa się na 4. piętrze, wejście jest możliwe wyłącznie schodami
– na korytarzu znajduje się tylko jedna toaleta
– do Waszego użytku będzie szatnia – samoobsługowa, niestrzeżona
– impreza trwa do północy
– podczas całego wydarzenia będzie z nami profesjonalna firma ochroniarska
– bawmy się świetnie, ale odpowiedzialnie!

Już nie możemy się doczekać!

Ostatni raz w sezonie!

W ten weekend gramy po raz ostatni przed wakacjami NIEWYCZERPANY ŻART – spektakl, który nasi widzowie pokochali od momentu premiery. Chwalony jest za ogromny ładunek emocjonalny i mistrzowską grę aktorską. Jeśli jeszcze nie widzieliście – wpadajcie! – piątek, sobota, niedziela o 18:00.

BILETY TU!

to nie koniec to nie koniec
1 2 3 4 5 6 25