teatr w wałbrzychu teatr w wałbrzychu
A A + A ++
ikona ikona

Tekst na podstawie powieści „Pani Bovary” Gustawa Flauberta w tłumaczeniu Anieli Micińskiej oraz z inspiracji „Panią Bovary” Vladimira Nabokova

Adaptacja i reżyseria: Maciej Podstawny

Scenografia i kostiumy: Mirek Kaczmarek / Marta Śniosek-Masacz

Wideo: Przemysław Tokarski

Muzyka: Mateusz Flis

Inspicjent: Anna Solarek

Obsada: Dorota Furmaniuk

PANI BOVARY

PREMIERA 19 grudnia 2020 na Innej Scenie
CZAS TRWANIA: 75 MIN

Powieść Gustawa Flauberta to drobiazgowe studium psychologiczne kobiety z prowincji, która nie potrafi pogodzić wtłoczonych jej romantycznych ideałów z hipokryzją i nudą małomiasteczkowej egzystencji. Emma Bovary nie może przestać szukać odpowiedzi na brak, który z każdym dniem staje się dla niej coraz bardziej dojmujący. Rzuca się kolejno na oślep w miłość, wiarę, sztukę. Ulgi nie przynosi jej ani macierzyństwo ani dobra materialne. Ciągłe poszukiwanie namiętności, wrażeń i sensu popycha ją wreszcie na dno depresji.

Mimo iż postaci Flauberta nie trzeba dziś nikomu przedstawiać, jej losy współcześnie intrygują także na innych poziomach. Emma Bovary dzisiaj staje się manifestem braku zgody na hipokryzję, wypełniania ról społecznych, odpowiedzi na męskie zapotrzebowanie świata. Emma jest ładunkiem wybuchowym podłożonym pod idealnie wykreowany świat z żurnala. Jej życie staje się przykładem zaprzeczenia wszystkich norm i konwenansów – a taki obraz bohaterki zaczyna brzmieć coraz bardziej znajomo w naszych szalonych czasach.

Spragnione, niewytłumaczalnie smutne i zmęczone społeczeństwo zaczyna odczuwać ten sam brak, co kiedyś XIX-wieczna Emma. Czy i tym razem ta historia skończy się na samobójstwie? Czy może wstrząs współczesności podaruje naszej bohaterce nowe życie?