teatr w wałbrzychu teatr w wałbrzychu
A A + A ++
ikona ikona

Tekst: Mariusz Gołosz

Reżyseria i scenografia: Paweł Sablik

Kurator: Tomasz Jękot

Kostiumy: Karolina Szczypek

Światła, video: Yana Moroz

Ruch sceniczny: Dorota Furmaniuk

Muzyka: Rafał Kosowski

Obsada: Dorota Furmaniuk, Michał Kosela, Mikołaj Krzeszowiec, Piotr Mokrzycki, Czesław Skwarek, Wojciech Świeściak

12 PRAC MARII BYRD

PREMIERA SZKICU TEATRALNEGO: 27.10.2023 na Dużej Scenie
PREMIERA SPEKTAKLU: 15.12.2023
CZAS TRWANIA: 90 min

Jest 2051 rok. Do pracujących w kopalniach niklu na Antarktydzie Polaków dociera informacja o zamknięciu zakładów. Zostają przeniesieni na Ziemię Marii Byrd – jedynego obszaru Antarktydy, do którego żadne państwo nie posiada roszczeń terytorialnych. To tutaj, w małym pensjonacie, mają czekać na ratunek z lodowej krainy. Po czterech miesiącach, w trakcie których żaden pasażerski samolot nie dotarł na miejsce, a prowizoryczne zasady wspólnego funkcjonowania zaczynają się rozpadać, w domu pojawia się duch Marii Byrd. Kończy się jedzenie, a co więcej, temperatura pomieszczeń zaczyna się zmniejszać. Im zimniej się robi, tym większy niepokój zaczyna ogarniać wszystkich mieszkańców. Maria Byrd niczym Szeherezada nakazuje opowiadać im historie o pracy, w innym wypadku – zamarzną. Opowieści rozgrzewają górników i rozgrzeją także widza.

Finał projektu rezydencji dramaturgicznej Mariusza Gołosza ZAPRACOWANI. W PRZYSZŁOŚĆ miał miejsce 27.10.2023 i był okazją do wyjątkowego spotkania wokół tematu przyszłości pracy kobiet. Po spektaklu odbyło się spotkanie z pisarką i aktywistką Agnieszką Szpilą prowadzone przez dr Katarzynę Kasię.

Projekt ZAPRACOWANI. W PRZYSZŁOŚĆ otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt otrzymał honorowy patronat Rektora Politechniki Wrocławskiej oraz patronat medialny Radia Wrocław i Radia Wrocław Kultura.

P
R
O
G
R
A
M