teatr w wałbrzychu teatr w wałbrzychu
A A + A ++
ikona ikona

Tekst: Mariusz Gołosz

Reżyseria i scenografia: Paweł Sablik

Kostiumy: Karolina Szczypek

Światła, video: Yana Maroz

Ruch sceniczny: Dorota Furmaniuk

Muzyka: Rafał Kosowski

Obsada: Dorota Furmaniuk, Michał Kosela, Mikołaj Krzeszowiec, Piotr Mokrzycki, Czesław Skwarek, Wojciech Świeściak

12 PRAC MARII BYRD

PREMIERA SPEKTAKLU: 15.12.2023 na Dużej Scenie
PREMIERA SZKICU TEATRALNEGO: 27.10.2023 
CZAS TRWANIA: 105 min

Jest rok 2051. Byli pracownicy kopalni niklu na Antarktydzie zostają przeniesieni do pensjonatu, gdzie mają czekać na powrotny transport do Polski. Ten jednak nie nadchodzi, a informacje przesyłane przez korporacje przesuwają daty przybycia pasażerskiego samolotu na kolejne miesiące.

Ziemia Marii Byrd to jedyny obszar Antarktydy, do którego żadne państwo nie posiada roszczeń terytorialnych. Tam też grupa pozbawionych pracy mężczyzn próbuje ustalić prowizoryczne zasady wspólnego funkcjonowania. Wszystko zmienia pojawienie się w domu ducha Marii Byrd, która niczym Szeherezada nakazuje opowiadać historie o pracy, w innym wypadku wszyscy zamarzną.

„12 prac Marii Byrd” to teatralna próba zrozumienia pojęcia pracy. Czy w momencie braku zajęcia stajemy się bezużyteczni? Jak nasze codzienne obowiązki definiują nas w momencie, gdy nie możemy już ich wykonywać? Czy pragmatyzm, który wrósł w nas tak mocno, przenosi się też na przestrzeń naszych relacji?

Zderzenie wizji przyszłości z mitem o 12 pracach Heraklesa pozwala twórcom i twórczyniom zadać pytanie o rodowód naszego przywiązania do pracy jako wartości. W końcu, co gdyby Herakles nie wykonał swoich, niemożliwych do zrealizowania, prac? Czy mit o herosie dalej miałby rację bytu? A może należałoby opowiedzieć go na nowo?

Tekst powstał w ramach projektu ZAPRACOWANI. W PRZYSZŁOŚĆ, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a także współfinansowany był ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Dolnośląskiego. Więcej o projekcie tutaj: ZAPRACOWANI.

Spektakl bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

P
R
O
G
R
A
M