teatr w wałbrzychu teatr w wałbrzychu
A A + A ++
ikona ikona

Kurator projektu: Tomasz Jękot

Jury zamkniętego konkursu: Dorota Furmaniuk, Danuta Marosz, Marta Sikora, Grzegorz Chojnowski, Tomasz Jękot, Seb Majewski

Identyfikacja wizualna: Jakub Woynarowski

Zdjęcia / video: Przemysław Tokarski

Rezydent / autor tekstu: Mariusz Gołosz

Reżyseria i scenografia szkicu scenicznego: Paweł Sablik

Muzyka: Rafał Kosowski

Inspicjent: Iwona Skiba

Obsada: Dorota Furmaniuk, Michał Kosela, Mikołaj Krzeszowiec, Piotr Mokrzycki, Czesław Skwarek, Wojciech Świeściak

ZAPRACOWANI. REZYDENCJE DRAMATURGICZNE

ZAPRACOWANI. W PRZYSZŁOŚĆ to druga edycja rezydencji dramaturgicznej w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego, której kuratorem jest Tomasz Jękot – kierownik literacki. Pierwsza zakończyła się w 2022 roku spektaklem CHODŹCIE, CHODŹCIE z tekstem i w reż. Małgorzaty Maciejewskiej. Tekst pierwszej rezydentki skupiał się na rzeczywistości „tu i teraz”, za temat biorąc pracę Ukrainek i Ukraińców, którzy na przestrzeni ostatniego czasu przybyli do Polski – zarówno osób uciekających przed wojną, jak i tych, którzy są w naszym kraju już od pewnego czasu. Maciejewska oddała tym osobom podmiotowość i zaprosiła do rozmowy.

Zobacz szczegóły pierwszej rezydencji tutaj:

ZAPRACOWANI. EDYCJA 1.

W 2023 roku Teatr postawił na pracę nad tekstem własnym wokół tematu przyszłości zatrudnienia. Dlaczego taki temat? Ponieważ ta przyszłość nie maluje się optymistycznie: robotyzacja rynku i idące za nią masowe zwolnienia, umierające zawody i pustka, która pozostaje w ludziach po odcięciu od zatrudnienia – to wydarza się już dzisiaj. Być może dramaturdzy mają coś w rodzaju szóstego zmysłu i świetnie są w stanie wyczuć/przeczuć nadciągające zmiany. Stoimy u progu wielkiego załamania rynku pracy i nadszedł czas, żeby Teatr zajął się tym problemem. ZAPRACOWANI. W PRZYSZŁOŚĆ to poszukiwania artystyczne na styku filozofii i science fiction. Na początku projektu postawiliśmy przed artystami i widzami ważne pytania: jakie będzie jutro? Czy doczekamy się rewolucji w systemie produkcji? Czy prędzej zmierzchu archaicznych form zatrudnienia? Odpowiedzią na nie są wszystkie działania, które zrealizowaliśmy w ramach projektu ZAPRACOWANI od kwietnia do grudnia 2023 roku. Naszym zdaniem jedną z ról Teatru jest inicjowanie rozmów o wspólnocie. Tej obecnej ale też tej, która nadchodzi.

W piątek 16.06.2023 r. w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu odbyła się inauguracja projektu ZAPRACOWANI. W PRZYSZŁOŚĆ, podczas której ujawniliśmy, że tegorocznym rezydentem zostanie Mariusz Gołosz!

Wyboru rezydenta w tym roku dokonało jury w składzie: Przewodnicząca Wałbrzyskiej Rady Kobiet – Marta Sikora, reprezentująca także firmę Toyota, aktorka Teatru Szaniawskiego Dorota Furmaniuk, dziennikarz i publicysta Grzegorz Chojnowski, a także dyrekcja Teatru Danuta Marosz i Seb Majewski i pomysłodawca projektu Tomasz Jękot, kierownik literacki. Po zapoznaniu się z 5 pomysłami na tekst dramatyczny w ramach zamkniętego konkursu, jury uznało, że autorskie „12 prac Marii Byrd” Mariusza Gołosza to pomysł, który najpełniej opowiada o naszych przyszłych kryzysach, nie uciekając od naszej teraźniejszości. Gołosz planował opowiedzieć z humorem o pracownikach kopalni niklu, gdzieś na odległej Antarktydzie i w nie tak odległej przyszłości. Rezydencja rozpoczęła się już lipcu, widzowie na bieżąco mogli śledzić powstawanie dramatu Gołosza w naszych mediach społecznościowych. Na finał projektu odbył się  w październiku 2023 r. Do tego zrealizowaliśmy warsztaty kontekstowe, rozmowy i wydarzenia towarzyszące. Więcej o nich znajdziecie w zakładce „DZIAŁANIA”.

Projekt otrzymał honorowy patronat Rektora Politechniki Wrocławskiej oraz patronat medialny Radia Wrocław i Radia Wrocław Kultura. Podczas spotkania inauguracyjnego zaprezentowano także energetyczną, przygotowaną przez Jakuba Woynarowskiego, zieloną identyfikację wizualną, która będzie towarzyszyć całej rezydencji.

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a także został współfinansowany ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Dolnośląskiego. Projekt otrzymał honorowy patronat Rektora Politechniki Wrocławskiej oraz patronat medialny Radia Wrocław i Radia Wrocław Kultura.