teatr w wałbrzychu teatr w wałbrzychu
A A + A ++
ikona ikona

 

"Był sobie Polak Polak Polak i Diabeł" w reż. Moniki Strzępki w Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Pisze Violetta Waluk w Tygodniku Wałbrzyskim.

«"Był sobie Polak…" wywoła burzę, u jednych widzów – zachwytów, innych dotknie do żywego. Tak czy inaczej wróżę mu sukcesy w teatralnych konkursach.

Mistrzowski jest sam tekst. Wszystko zaś odbywa się w tempie zawrotnym, jakby historia żonglowała marnymi ludzkimi postaciami. Bo to rzecz o naszych historycznych rozliczeniach, ale – że jest to bulwarówka (choć polityczna), to jednak musi być i śmiesznie. Są więc wybuchy wesołości, widzom jednak więzną one w gardle.

Jest śmiesznie, częściej jednak bywa strasznie. Znaleźliśmy się wśród upiorów historii i czasów obecnych. Reprezentują je postacie znane z życia codziennego i publicznego, np. staruszka doświadczona wielce i wciąż z wiecznymi pretensjami. Jednak nikt i nic nie jest w tej sztuce jednoznaczne. I rzeczona staruszka okazuje się być nie taką znów ofiarą. Kolejny upiór to generał, autor stanu wojennego. Dalej – biskup, ten od kleryków i dresiarz. Upiorni są: nastolatek, porzucony przez rodziców, którzy wyruszyli za lepszym chlebem, młoda aktorka u progu kariery, turysta z Niemiec, który przyjeżdża do Gdańska, jak do siebie…

Aha, jest jeszcze postać inspicjentki, istny zgrzyt w tym "upiornym" towarzystwie. Miałżeby to być tytułowy diabeł? No cóż, wypada tylko przyjść i zobaczyć, mocne wrażenia murowane.»

"Bulwarówka polityczna"

Violetta Waluk

Tygodnik Wałbrzyski nr 17/23.04.2007