teatr w wałbrzychu teatr w wałbrzychu
A A + A ++
ikona ikona

Ikona – Czarna Iza

Prapremierowe przedstawienie opowiada niezwykłe losy tajemniczej Czarnej Izy znanej, miejscowej prostytutki lat 50-tych. Historia zaczyna się niewinnie w policyjnej czarnej wołdze. Kończy się tragicznie dla czarnej piękności w szale tańca.

W ubiegły piątek po raz pierwszy na wałbrzyskiej scenie widzowie mogli zobaczyć "Peregrynacje Czarnej Izy Wałbrzyskiej". Spektakl to kolejna odsłona teatralnego cyklu "Kierunek 074" – działań artystycznych inspirowanych historią miasta.

Każdy słyszał o ponurej czarnej wołdze, ale nieliczni tylko do niej wsiadali. To tych odważnych, a raczej do tych wybranych należała właśnie najsłynniejsza wałbrzyska prostytutka. Najnowsza premiera Teatru Dramatycznego mitologizuje przestrzeń i swoisty okaleczony klimat Wałbrzycha. – Spektakl to nie tylko mniej, lub bardziej prawdziwa historia Wałbrzycha, to przede wszystkim uniwersalny mit. Na pewno w każdym mieście jest taka osoba jak Czarna Iza – mówi Andrzej Bartnikowski reżyser przedstawienia. – Wałbrzyska Iza jest kozłem ofiarnym. Jej unicestwienie ma zagwarantować miastu odrodzenie. Działania nie przynoszą jednak oczekiwanego efektu oczyszczenia. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie muszą sobie odpowiedzieć widzowie – opowiada reżyser.

To nie jedyna tajemnica spektaklu i miasta. W miarę rozwoju akcji widzowie poznają sekret czarnej wołgi. Towarzysząc "Peregrynacjom Czarnej Izy Wałbrzyskiej" poznają głęboko skrywane tajemnice ustawionych oficjeli Wałbrzycha. Przenoszą się do charakterystycznych, nieistniejących już w mieście miejsc, ciągle żywych w świadomości mieszkańców. Zaznajomią się także z regułami gry "Czarna Iza". Trzeba bowiem uświadomić sobie, że scena w trakcie przedstawienia zamienia się w wielką planszę do gry. Aktorzy mają swoje pionki, którymi mogą poruszać się tylko według ściśle określonych zasad. W trakcie peregrynacji – wędrówki po zakamarkach planszy zatrzymują się na polach specjalnie punktowanych. Bonusy wiążą się ściśle z życiem rozwiązłej bohaterki – Czarnej Izy Wałbrzyskiej.

Oryginalne podejście do tematu zachęca do wielorakich interpretacji spektaklu.

"Ikona – Czarna Iza"

Nowe Wiadomości Wałbrzyskie

10 lutego 2009