teatr w wałbrzychu teatr w wałbrzychu
A A + A ++
ikona ikona

W kwietniu prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski i minister kultury Bogdan Zdrojewski podpisali umowę, dzięki której Wałbrzych otrzyma 35-milionową dotację.

To wielki sukces miasta, które w staraniach o wsparcie unijne prześcignęło muzea warszawskie, krakowskie i toruńską starówkę. Pieniądze pozwolą na realizację I etapu projektu, który ma uczynić Park Wielokulturowy Stara Kopalnia wielkim szlagierem turystycznym.

Pierwszy etap rewitalizacji będzie kosztował ogółem 53 mln zł. Inwestycja ma być zrealizowana w 2 lata. Umowa toruje Wałbrzychowi drogę do starań o kolejne środki unijne i dokończenie całości zamierzenia. Projekt zrobił już furorę w Brukseli, gdzie został uznany za modelowy przykład nowoczesnego projektowania z poszanowaniem lokalnej specyfiki i tradycji, usuwając w cień m.in. projekty czeskie i francuskie.

(…)

W przyszłości Kopalnia ma tętnić życiem imponujących widowisk i spektakli. Tym niemniej niezwykła sceneria zakładu wydobywczego od dawna pociąga muzyków, aktorów i fotografików mody i efektownych samochodów. "Łysek z pokładu Idy" to jednak przedstawienie, które jednoznacznie promuje rewitalizację Starej Kopalni. Spektakl według prozy Gustawa Morcinka wyreżyserował Radek Rychcik. Organizatorzy zapraszają w sobotę 12 czerwca na godz. 19.00.

Tygodnik Wałbrzyski nr 23/07.06
09-06-2010