teatr w wałbrzychu teatr w wałbrzychu
A A + A ++
ikona ikona

23 i 24 września – WARSZTATY KONTEKSTOWE Z PRZYSZŁOŚCI

prow. Krzysztof Popiołek

Czy będzie teatr na Marsie? Jeśli tak, jak będzie wyglądał? Które spośród ziemskich opowieści wypełnią jego repertuar? Czy pomogą oswoić przyszłym kolonizatorom nieznane środowisko? Czy wręcz przeciwnie – potrzeba będzie zupełnie nowych form opowieści, odpowiadających nieznanym nam jeszcze sposobom myślenia?
Te pytania, zadane z przymrużeniem oka, prowokują do myślenia o roli medium, jakim jest teatr, i o drodze ewolucji, jaką przeszedł od swoich źródeł do chwili obecnej. Czy sztuczna inteligencja może być użytecznym narzędziem dla teatru? Czy pomoże oswoić strachy współczesności? Jakie nowe pola poszukiwań otworzy? To już nie pytanie o to czy, ale w jaki sposób ekspansja nowych technologii zmieni paradygmaty myślenia, mapy mentalne i filtry widzenia.
A może wobec nadciągającej katastrofy klimatycznej okaże się, jak twierdzi część futurologów, że postęp był tylko epizodem w historii ludzkości i musimy przygotować się na świat regresu? Czy przyszłość już była?

Próbą odpowiedzi  zajęła się grupa warsztatowa pod przewodnictwem Krzysztofa Popiołka. Warsztaty z przyszłości i teraźniejszości zwracały się w stronę budowania empatii i aktywnego uczestnictwa. Uczestnicy poznali działanie sztucznej inteligencji i do czego możemy jej użyć w codziennym życiu. Rozmawialiśmy o naszych przyszłościach – osobistych i tej wspólnej. Spotkaliśmy się w teatralnej zabawie z ludzi w różnym wieku, żeby razem i artystycznie oswoić nieznane.

23 i 24 września 2023 (sobota/niedziela) godz. 11:00 – Duża Scena Teatru (wstęp 8zł)
Warsztaty z przyszłości. W świat nowoczesnych technologii i analogowej empatii wprowadził nas reżyser i wykładowca Krzysztof Popiołek. 

27 -29 października 2023 r.

Pokazy finałowe rezydencji dramaturgicznej // 12 PRAC MARII BYRD

Wielki finał projektu ZAPRACOWANI. W PRZYSZŁOŚĆ i zakończenie trwającej kilka miesięcy rezydencji dramaturgiczna Mariusza Gołosza. 

W ostatni weekend października widzowie mieli możliwość uczestnictwa w prapremierze szkicu teatralnego, a więc pierwszym wystawieniu tekstu 12 PRAC MARII BYRD napisanego specjalnie dla Teatru. Na Dużej Scenie spotkaliśmy się z niecodzienną opowieścią:

Jest 2051 rok. Do pracujących w kopalniach niklu na Antarktydzie Polaków dociera informacja o zamknięciu zakładów. Zostają przeniesieni na Ziemię Marii Byrd – jedynego obszaru Antarktydy, do którego żadne państwo nie posiada roszczeń terytorialnych. To tutaj, w małym pensjonacie, mają czekać na ratunek z lodowej krainy. Po czterech miesiącach, w trakcie których żaden pasażerski samolot nie dotarł na miejsce, a prowizoryczne zasady wspólnego funkcjonowania zaczynają się rozpadać, w domu pojawia się duch Marii Byrd. Kończy się jedzenie, a co więcej, temperatura pomieszczeń zaczyna się zmniejszać. Im zimniej się robi, tym większy niepokój zaczyna ogarniać wszystkich mieszkańców. Maria Byrd niczym Szeherezada nakazuje opowiadać im historie o pracy, w innym wypadku – zamarzną. Opowieści rozgrzewają górników i rozgrzeją także widza.

Finał projektu rezydencji dramaturgicznej Mariusza Gołosza ZAPRACOWANI. W PRZYSZŁOŚĆ był też okazją do wyjątkowego spotkania wokół tematu przyszłości pracy kobiet – po spektaklu odbyło się spotkanie z pisarką i aktywistką Agnieszką Szpilą oraz filozofką i publicystką dr Katarzyną Kasią.

12 PRAC MARII BYRD

Tekst: Mariusz Gołosz

Reżyseria i scenografia: Paweł Sablik

Muzyka: Rafał Kosowski

Inspicjent: Iwona Skiba

Obsada: Dorota Furmaniuk, Michał Kosela, Mikołaj Krzeszowiec, Piotr Mokrzycki, Czesław Skwarek, Wojciech Świeściak

Fot. Przemysław Tokarski

Pokazy odbyły się w dniach:

27.10. / 19:00

28.10. / 19:30

29.10. / 19:30

PODCAST ZAPRACOWANI. W PRZYSZŁOŚĆ

27 listopada 2023 r.

Ostatnim działaniem, które zrealizowaliśmy w ramach projektu była premiera podcastu!

Przed Wami efekty naszej pracy ostatnich miesięcy. Poniżej możecie obejrzeć wideopodcast podsumowujący rezydencję dramaturgiczną w ramach projektu ZAPRACOWANI. W PRZYSZŁOŚĆ.

Dwudniowe warsztaty z przyszłości teatru prowadzone przez Krzysztofa Popiołka, prapremiera tekstu 12 PRAC MARII BYRD Mariusza Gołosza, a na koniec dyskusja pisarki Agnieszki Szpili z filozofką Katarzyną Kasią. To wszystko działo się u nas – jeśli nie mogliście uczestniczyć – macie szansę to nadrobić. Jeśli byliście na którymś z wydarzeń – mamy nadzieję że obejrzenie videopodcastu przypomni miłe chwile spędzone w SZANIAWSKX.

Scenariusz i koncepcja: Mariusz Gołosz

Video i montaż: Przemysław Tokarski

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury a także został współfinansowany ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Dolnośląskiego. Projekt otrzymał honorowy patronat Rektora Politechniki Wrocławskiej oraz patronat medialny Radia Wrocław i Radia Wrocław Kultura.