Otwarta dyskusja poświęcona refleksji nad przemianami praktyk konsumpcyjnych w różnych fazach rozwoju kapitalizmu. Udział wezmą ekspertki i eksperci z zakresu konsumpcji i relacji ekonomicznych, skutecznego i przyjaznego planowania miast czy społecznego wymiaru handlu. Punktem wyjścia jest działalność Salmana Schockena i stworzona przez niego sieć domów towarowych, w tym domu w Wałbrzychu, który pełnił również ważną rolę w PRL jako Powszechny Dom Towarowy.
W ramach spotkania prześledzimy rozwój kapitalizmu od jego dzikszej formy w latach przedwojennych, w której szereg praw pracowniczych był dopiero wywalczany, a troska o pracowników i klientów właściwa Salmanowi Schockenowi stanowiła chlubny wyjątek, przez złote, powojenne lata konsumpcyjnego boomu i rozwoju państw opiekuńczych, po neoliberalny zwrot ku konsumpcji na kredyt, wzrost nierówności i podziału klasowego. W tym drugim okresie równolegle rozwijał się alternatywny projekt organizacji społeczno-politycznej w krajach socjalistycznych. Jakie formy zaopatrywania się w niezbędne dobra dominowały w tych różnych okresach? W jaki sposób powiązane były one ze zmianą sposobu funkcjonowania pieniądza od tego powiązanego ze złotem do pieniądza fiducjarnego? Jaką rolę w konsumpcji odgrywał dług prywatny, a jaką zadłużenie publiczne? Jak wyglądało płciowe zróżnicowanie praktyk konsumpcyjnych? Jak zakupy robiły osoby reprezentujące różne klasy społeczne? Jaką rolę odgrywały centra handlowe w przestrzeni miejskiej? Na te pytania spróbują odpowiedzieć zaproszone osoby eksperckie, będzie także miejsce do otwartej dyskusji z widownią. Namysł ten dotyczył będzie nie tylko tego, co tu i teraz oraz tego co za nami, ale także tego, co w zakresie konsumpcji i relacji ekonomicznych czeka nas już niebawem i może czekać w trochę dalszej przyszłości. Czy znajdą w niej miejsce innowacyjne pomysły takie jak bezwarunkowy dochód podstawowy? Jak radykalnie zmieni się konsumpcja w obliczu katastrofy klimatycznej? I czy nadal wiele problemów będzie „tylko kwestią hajsu”? Odpowiedź na te pytania da naprawdę przyszłość, ale spróbujemy się do niej zbliżyć.
Wydarzenie odbędzie się 28 września (sobota) o godz. 19:00 po spektaklu 12 PRAC MARII BYRD na Dużej Scenie.
Bilety w cenie 9 zł do zakupu tutaj: [KLIK]
UCZESTNICY DEBATY
Magdalena Milert
absolwentka Politechniki Śląskiej, kierunku Architektura i Urbanistyka. W swoich social media jako @pieing mówi o gospodarce przestrzennej, architekturze, urbanistyce oraz psychologii architektury i przestrzeni. Propaguje dobry miejski UX, uważając, że edukacja, podnoszenie świadomości i uwrażliwienie na otoczenie są bardzo istotne, a wiele miejskich decyzji zależy od mieszkańców. Przekłada to, co z definicji trudne i niezrozumiałe na język całkiem prosty, który dociera do ludzi. W swoich postulatach podkreśla, że miasto ma być zrobione porządnie i dostępne dla wszystkich. Promuje chodzenie pod hasztagiem #pieszopomieście
dr hab. Marta Smagacz-Poziemska, prof. UJ
socjolożka, ekspertka w zakresie interdyscyplinarnych badań nad miastem, przestrzenią i lokalnymi społecznościami. Prowadziła badania dotyczące m.in. rewitalizacji, postaw nastolatków wobec sąsiedztwa, miejskiego centrum i galerii handlowych, procesów wytwarzania różnic i granic w wielkomiejskich osiedlach oraz praktyk życia codziennego w mieście. Obecnie kierowniczka projektu NCN pt. “Normalność w warunkach niepewności. Perspektywa prakseologiczna w badaniach (re)produkcji 'normalnego’ życia miejskiego”. W latach 2015-2017 wicekoordynatorka, a 2017 – 2021 koordynatorka 37. Research Network – Urban Sociology w European Sociological Association (ESA); w latach 2017-2021 członkini Scientific Advisory Board w JPI Urban Europe. Od blisko 20 lat – w roli ekspertki, badaczki, moderatorki – współpracuje z lokalnymi, regionalnymi i międzynarodowymi instytucjami publicznymi oraz organizacjami pozarządowymi. Od 12 lat współorganizuje – wraz z Wydziałem Architektury Wnętrz ASP i Wydziałem Architektury PK – studenckie międzydyscyplinarne warsztaty projektowe „Nowa Przestrzeń”. Od 2022 roku dyrektorka Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
dr Maciej Szlinder
filozof, ekonomista, socjolog. Prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego, członek Polskiej Sieci Ekonomii, Polskiej Sieci Filozofii Ekonomii, Basic Income Europe, Red Renta Básica. Autor książki „Bezwarunkowy dochód podstawowy. Rewolucyjna reforma społeczeństwa XXI wieku” (PWN 2018). Publikował m. in. w „Basic Income Studies”, „Nowej Krytyce”, „Filo-Sofiji”, „Przeglądzie Ekonomicznym”, „Dzienniku Gazecie Prawnej” i „Nowym Obywatelu”. Tłumaczył lub współtłumaczył m.in. „Cztery przyszłości. Wizje świata po kapitalizmie” Petera Frase’a (PWN 2018), „Sukces i szczęście. Dobry los a mit merytokracji” Roberta Franka (PWN 2018), „Nierówności. Co da się zrobić?” Anthony’ego Atkinsona, „Karta Prekariatu” Guya Standinga (PWN 2015). Polityk i aktywista. Mieszka w Wałbrzychu.
Prowadząca: Kinga Kurysia
Absolwentka kultury wizualnej w IKP i socjologii w ramach MISH UW. Finalistka 2 edycji Polska Stories 2023, gdzie zajmowała się historiami warszawskiego kryzysu mieszkaniowego. Kuratorka cyklu poświęconego kryzysowi opieki „Rewolucje opiekuńcze” w Biennale Warszawa, konsultantka ekonomiczna pracy „Licznik długu” Łukasza Surowca w MSN. Pracuje nad debiutem literackim. Publikowała m.in. w Gazecie.pl, „Czasie Kultury”, „Didaskaliach” i „Dialogu”.
Wydarzenie w ramach projektu ZABIERZ MNIE DO CENTRUM dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024.
Dofinansowano ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Dolnośląskiego.