teatr w wałbrzychu teatr w wałbrzychu
A A + A ++
ikona ikona

WIECZÓR DŹWIĘKOWY

Seria WIECZÓR PŁYTOWY skupia się na najnowszych trendach i zjawiskach w muzyce teatralnej oraz jest przeglądem zamiłowań muzycznych naszych aktorów i zaproszonych artystów. Audycje w tej serii stanowią naturalną kontynuację poszukiwań naszego Teatru w obrębie performatywnego wykorzystania dźwięku i budowania fonosfery dla spektakli. Mamy nadzieję, że za jej sprawą przygotujemy się wspólnie do uczestnictwa w kolejnej odsłonie REZONANSU – Festiwalu Muzyki w Teatrze, który planujemy na koniec 2021 roku. Scenariusze podcastów przygotowali Seb Majewski, Tomasz Jękot i Nikola Olszak w porozumieniu z artystami-muzykami. Audycje będą też wypełnione kącikami tematycznymi oraz spotkaniami z gośćmi.   PODCAST WERONIKI KRÓWKI I RAFAŁA KOSOWSKIEGO >>PREMIERA 11.09.2020 / GODZ. 19:00 << Pierwszy podcast z tej serii przygotowali dla Was kompozytorka Weronika Krówka (znana z ról i muzyki w spektaklach GDYBY PINA NIE PALIŁA…; INSTYTUT GOETHEGO) oraz jeden z Waszych ulubionych aktorów Rafał Kosowski. Artyści spotkali się pewnego dnia w czasach pandemii w piwnicy Domu Aktora i… nagrali serię koncertów muzykując, korzystając z przedmiotów codziennego użytku oraz tworząc instrumenty z niebanalnych sprzętów (jak deska klozetowa) zwanych dalej ABSTRAFONAMI. Pełna nieoczekiwanych rozwiązań muzycznych audycja w komediowy sposób odpowiada na pytanie jak słuchać i jak tworzyć muzykę w domu? Szansa dla wszystkich fanów, aby posłuchać śpiewu Rafała Kosowskiego z akompaniamentem gitary oraz wyjątkowego koncertu na pianinie Weroniki Krówki!  

PODCAST JOANNY ŁAGANOWSKIEJ

 

>>PREMIERA 25.09.2020 / GODZ. 19:00<<

Jedna z naszych najbardziej umuzykalnionych aktorek przedstawi TOP 3 swoich ulubionych utworów. Joanna zaprosiła do pocastu swoją mamę – Elżbietą Łaganowską, dyrektorkę Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, z którą przeprowadza ciepłą i pół-prywatną rozmowę o zarządzaniu instytucją. Aktorka opowiada też o zespole swojego brata i prezentuje jego kawałek.

Joasia podzieli się też swoją fascynacją muzyką i postacią Whitney Houston i porozmawia o tym z Dorotą Kowalkowską.

Zdradzimy tutaj, że Dorota Kowalkowska już niedługo będzie miała swój debiut reżyserski – razem z Joanną Łaganowską przygotują monodram dotyczący ich idolki, Whitney Houston! Premiera w marcu 2021!

PODCAST ARCHIWUM TEATRU DRAMATYCZNEGO W WAŁBRZYCHU >>PREMIERA 09.10.2020 / GODZ. 19:00<< Wyjątkowa gratka dla wszystkich fanów muzyki z naszego Teatru! Aktor Filip Perkowski i teatralna pedagożka Nikola Olszak przytaczają utwory skomponowane do naszych spektakli – zarówno tych starszych (z okolic lat 70-tych), jak i nowszych (ostatnia dekada). Opowiadają też o trudach archiwizowania muzyki i docierania do starych utworów. Historie o archiwum Szaniawskiego przytoczą występujący gościnnie Robert Gondek, Andrzej Rzyman i Katarzyna Migdałowska. Szansa, żeby posłuchać twórczości Tadeusza Woźniaka, Janusza Komana, czy piosenek ze spektaklu A, NIE Z ZIELONEGO WZGÓRZA. PODCAST KAROLA NEPELSKIEGO >>PREMIERA 16.10.2020 / GODZ. 19:00<< Kompozytor Karol Nepelski – laureat Grand Prix 1. Festiwalu Muzyki w Teatrze REZONANS – tworzy dla Was bardzo wyjątkowy podcast w całości poświęcony pamięci Krzysztofa Pendereckiego. Nepelski wplata swoje własne kompozycje pomiędzy wspomnienia i anegdoty dotyczące mistrza. Mamy szansę posłuchać wyjątkowej muzyki, która z pewnością nie pozostawi nikogo obojętnym. Opowieść Karola o jego relacji mistrz-uczeń, pozwoli nam poznać  Krzysztofa Pendereckiego z zupełnie niespodziewanej strony. TO JUŻ NASZ OSTATNI PODCAST! MAMY NADZIEJĘ NA KONTYNUACJĘ PROJEKTU W PRZYSZŁOŚCI!   Projekt SZANIAWSKI.FM dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.