teatr w wałbrzychu teatr w wałbrzychu
A A + A ++
ikona ikona

TRZECI TEATR

Warsztaty uczące języka teatru. Składają się na nie m.in.: elementarne zadania aktorskie, analiza i interpretacja tekstu, dykcja i emisja głosu, praca z rekwizytem.

Tworzymy spektakle prezentowane na scenie Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Uczymy się i robimy „teatr dla życia”, to znaczy po to, żeby  spotkać rówieśników o podobnych zainteresowaniach i razem, poprzez teatr, opowiedzieć innym o tym co nas nurtuje, a przy okazji pozbywać się nieśmiałości,  nauczyć się współpracy w grupie, zgłębiać złożoną rzeczywistość i mówić (językiem teatru) jak ją rozumiemy, otwierać się na rozmaite teksty kultury. Predyspozycje i umiejętności nabyte na zajęciach Trzeciego Teatru sposobią także kandydatów do szkół teatralnych – jest już kilkunastoosobowa grupa tych szczęśliwców: studentów i absolwentów.

TRZECI TEATR jest podzielony na dwie grupy: początkującą i zaawansowaną, a zajęcia odbywają się w poniedziałki dla grupy początkującej od godz. 16:00 do 19:00, zaś dla grupy zaawansowanej w poniedziałki od godz. 19:00 do 22:00 i środy od 18:00 do 22:00. Odpłatność za zajęcia dla grupy początkującej wynosi 25 zł, dla zaawansowanej – 40 zł.

Zajęcia Trzeciego Teatru prowadzi Grzegorz Stawiak –  instruktor-reżyser, teatrolog, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie.

Chcesz poznać więcej szczegółów? Napisz, wszelkich informacji udzieli instruktor Trzeciego Teatru Grzegorz Stawiak, e mail: grzestaw@pnet.pl lub pedagog Teatru Nikola Olszak pedagogteatru@teatr.walbrzych.pl

Najbliższe pokazy:

GDZIE MNIE NIE POSIALI / 17.11. / 18:00
wg poezji i prozy Danuty Góralskiej-Nowak

OBSADA:
Martyna Chowaniak
Weronika Knedler
Kinga Kryś
Olga Sargalska

ROZ-ŁĄKA / 17.11. / 20:15
spektakl oparty na poezji Bolesława Leśmiana

OBSADA:
Amelia Dzwonkowska
Natalia Kołomańska
Kinga Kryś
Olga Sargalska

 

 

Grupa działająca online w czasie pandemii nie próżnowała: „zgłębialiśmy analizę i interpretację wiersza, a na warsztat wzięliśmy poezję niełatwą, trudną składniowo i z piętrami metafor, ale przez to potencjalnie wielce  kształcącą  – arcymistrza Bolesława Leśmiana.  W tym filmiku prezentujemy pierwszy wątek naszych zmagań, a przygotowujemy przynajmniej jeszcze dwa i zamierzamy w czerwcu zaadaptować nasze ćwiczenia do pokazu na scenie.” Trzymajmy kciuki!

W pierwszej odsłonie wystąpiły:
Amelia Andrzejewska, Natalia Kołomańska i Laura Strzałka

 

Rejestracja fragmentu ćwiczeń interpretacji tekstu grupy zaawansowanej Trzeciego Teatru, prowadzonych w sieci do spektaklu teatru poezji Danuty Góralskiej – Nowak, którego sceniczną premierę zamierzamy zrealizować w czerwcu 2021 r.

Ze względu na obostrzenia sanitarne musieliśmy nieco zmodyfikować dotychczasowy tryb zajęć i przenieść się online. Poniżej prezentujemy ostatnie dokonania online grupy podstawowej i zaawansowanej.

PTAK – etiudy/ wariacje do niezrealizowanej premiery dramatu J. Szaniawskiego „Ptak”

Premiera PTAKA Jerzego Szaniawskiego w realizacji Trzeciego Teatru, w reżyserii Grzegorza Stawiaka zapowiadana była Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu na 16 marca 2020 r., czyli dokładnie w dniu 50. rocznicy śmierci dramaturga. Niestety, 11 marca stan epidemii zawiesił próby. Trzeci Teatr postanowił kontynuować pracę w sieci, żeby dać przedsmak i zapowiedź premiery i w kilku odcinkach sfilmować etiudy –  są to swobodne przeniesienia, skojarzenia, subwersje  i wariacje wokół –  na podstawie swojej scenicznej wersji PTAKA J. Szaniawskiego. Nie kopiujemy spektaklu ze sceny do sieci – etiudy dają asumpt ćwiczeniom wyobraźni, próbom kojarzenia, wprawkom gry przedmiotem i gestem, nauce ogrywania rekwizytu – swobodnie realizujemy tym samym program naszych warsztatów, każdy pojedynczo w swoim domu, a prezentujemy się razem w sieci.

W projekcie udział wzięli: Wiktoria Bielówka, Martyna Chowaniak, Julia Czyżyk, Weronika Knedler, Kinga Kryś, Dominika Langa, Sandra Mazurkiewicz, Aleksandra Maź, Kaja Mruk, Maria Nukui, Bartłomiej Palka, Filip Świderski, Barbara Tarnówka – Bałabuch, Amelia Tomczyk, Jolanta Woźniak, Izabela Zaborowska

https://www.youtube.com/watch?v=bEsh_kJ2f30

 

Sceny Jednego Wiersza

Trzeci Teatr prezentuje na wirtualnej SCENIE JEDNEGO WIERSZA twórczość swojej koleżanki z zespołu Julii Czyżyk – są to wybrane wiersze z tomiku „ERSATZ”. Zadanie warsztatowe polegało na tym, że należało  do wybranego wiersza znaleźć rekwizyt lub przestrzeń albo w inny sposób zbudować kontekst, tak by uzyskać wzmocnienie, przeniesienie lub zmetaforyzowanie sensów.

W tym projekcie udział wzięli adepci Trzeciego Teatru: Wiktoria Bielówka, Martyna Chowaniak, Kinga Kryś, Sandra Mazurkiewicz, Kaja Mruk, Amelia Tomczyk

https://www.youtube.com/watch?v=HsZJt__DdoY