teatr w wałbrzychu teatr w wałbrzychu
A A + A ++
ikona ikona

TRZECI TEATR

TRZECI TEATR

 wznawia zajęcia 5 września 2022 r. i przyjmie adeptów

do grupy młodzieżowej!

 

Przyjmujemy kandydatów, którzy mają 15 lat, czasem jednak robimy wyjątki dla nieco młodszych, trzeba wtedy indywidualnie porozmawiać. Prowadzimy warsztaty uczące języka teatru (wśród zajęć są między innymi: elementarne zadania aktorskie, analiza i interpretacja tekstu, dykcja i emisja głosu, praca z rekwizytem) i tworzymy spektakle prezentowane na scenie Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Uczymy się i robimy „teatr dla życia”, to znaczy po to, żeby  spotkać rówieśników o podobnych zainteresowaniach i razem, poprzez teatr, opowiedzieć innym o tym co nas nurtuje, a przy okazji pozbywać się nieśmiałości,  nauczyć się współpracy w grupie, zgłębiać złożoną rzeczywistość i mówić (językiem teatru) jak ją rozumiemy, otwierać się na rozmaite teksty kultury. Predyspozycje i umiejętności nabyte na zajęciach Trzeciego Teatru sposobią także kandydatów do szkół teatralnych – jest już kilkunastoosobowa grupa tych szczęśliwców –  studentów i absolwentów.

Spotkanie organizacyjne kandydatów odbędzie się 19 września 2022 r. o godz. 17:00  na scenie kameralnej albo w tzw. „BUNKRZE” obok sceny kameralnej. Można także dowiadywać się szczegółów i podglądać próby  5 i 12 września 2022 r. o godz. 18:00.

Zajęcia dla adeptów grupy młodzieżowej odbywają się raz w tygodniu, w poniedziałki w godzinach 16 – 19  i we środy w godz. 16-20  (chyba, że umówimy się inaczej) trwają rok i kończą się na ogół małym spektaklem/ etiudą. Po roku adept trafia do grupy zaawansowanej.

Odpłatność za zajęcia wynosi 50 zł za miesiąc.

Zajęcia Trzeciego Teatru prowadzi Grzegorz Stawiak –  instruktor-reżyser, teatrolog, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie; więcej informacji o nim i jego działaniach na:
www.teatr-ed.pnet.pl  Można zapytać o szczegóły telefonując na nr: 607 104 795.

 

 

Warsztaty uczące języka teatru. Składają się na nie m.in.: elementarne zadania aktorskie, analiza i interpretacja tekstu, dykcja i emisja głosu, praca z rekwizytem.

Tworzymy spektakle prezentowane na scenie Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Uczymy się i robimy „teatr dla życia”, to znaczy po to, żeby  spotkać rówieśników o podobnych zainteresowaniach i razem, poprzez teatr, opowiedzieć innym o tym co nas nurtuje, a przy okazji pozbywać się nieśmiałości,  nauczyć się współpracy w grupie, zgłębiać złożoną rzeczywistość i mówić (językiem teatru) jak ją rozumiemy, otwierać się na rozmaite teksty kultury. Predyspozycje i umiejętności nabyte na zajęciach Trzeciego Teatru sposobią także kandydatów do szkół teatralnych – jest już kilkunastoosobowa grupa tych szczęśliwców: studentów i absolwentów.

TRZECI TEATR jest podzielony na dwie grupy: początkującą i zaawansowaną, a zajęcia odbywają się w poniedziałki dla grupy początkującej od godz. 16:00 do 19:00, zaś dla grupy zaawansowanej w poniedziałki od godz. 19:00 do 22:00 i środy od 18:00 do 22:00. Odpłatność za zajęcia dla grupy początkującej wynosi 25 zł, dla zaawansowanej – 40 zł.

Zajęcia Trzeciego Teatru prowadzi Grzegorz Stawiak –  instruktor-reżyser, teatrolog, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie.

Chcesz poznać więcej szczegółów? Napisz, wszelkich informacji udzieli instruktor Trzeciego Teatru Grzegorz Stawiak, e mail: grzestaw@pnet.pl lub pedagog Teatru Nikola Olszak pedagogteatru@teatr.walbrzych.pl

Archiwalne spektakle:

GDZIE MNIE NIE POSIALI / 17.11. / 18:00
wg poezji i prozy Danuty Góralskiej-Nowak

OBSADA:
Martyna Chowaniak
Weronika Knedler
Kinga Kryś
Olga Sargalska

ROZ-ŁĄKA / 17.11. / 20:15
spektakl oparty na poezji Bolesława Leśmiana

OBSADA:
Amelia Dzwonkowska
Natalia Kołomańska
Kinga Kryś
Olga Sargalska

 

 

Grupa działająca online w czasie pandemii nie próżnowała: „zgłębialiśmy analizę i interpretację wiersza, a na warsztat wzięliśmy poezję niełatwą, trudną składniowo i z piętrami metafor, ale przez to potencjalnie wielce  kształcącą  – arcymistrza Bolesława Leśmiana.  W tym filmiku prezentujemy pierwszy wątek naszych zmagań, a przygotowujemy przynajmniej jeszcze dwa i zamierzamy w czerwcu zaadaptować nasze ćwiczenia do pokazu na scenie.” Trzymajmy kciuki!

W pierwszej odsłonie wystąpiły:
Amelia Andrzejewska, Natalia Kołomańska i Laura Strzałka

 

Rejestracja fragmentu ćwiczeń interpretacji tekstu grupy zaawansowanej Trzeciego Teatru, prowadzonych w sieci do spektaklu teatru poezji Danuty Góralskiej – Nowak, którego sceniczną premierę zamierzamy zrealizować w czerwcu 2021 r.

Ze względu na obostrzenia sanitarne musieliśmy nieco zmodyfikować dotychczasowy tryb zajęć i przenieść się online. Poniżej prezentujemy ostatnie dokonania online grupy podstawowej i zaawansowanej.

PTAK – etiudy/ wariacje do niezrealizowanej premiery dramatu J. Szaniawskiego „Ptak”

Premiera PTAKA Jerzego Szaniawskiego w realizacji Trzeciego Teatru, w reżyserii Grzegorza Stawiaka zapowiadana była Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu na 16 marca 2020 r., czyli dokładnie w dniu 50. rocznicy śmierci dramaturga. Niestety, 11 marca stan epidemii zawiesił próby. Trzeci Teatr postanowił kontynuować pracę w sieci, żeby dać przedsmak i zapowiedź premiery i w kilku odcinkach sfilmować etiudy –  są to swobodne przeniesienia, skojarzenia, subwersje  i wariacje wokół –  na podstawie swojej scenicznej wersji PTAKA J. Szaniawskiego. Nie kopiujemy spektaklu ze sceny do sieci – etiudy dają asumpt ćwiczeniom wyobraźni, próbom kojarzenia, wprawkom gry przedmiotem i gestem, nauce ogrywania rekwizytu – swobodnie realizujemy tym samym program naszych warsztatów, każdy pojedynczo w swoim domu, a prezentujemy się razem w sieci.

W projekcie udział wzięli: Wiktoria Bielówka, Martyna Chowaniak, Julia Czyżyk, Weronika Knedler, Kinga Kryś, Dominika Langa, Sandra Mazurkiewicz, Aleksandra Maź, Kaja Mruk, Maria Nukui, Bartłomiej Palka, Filip Świderski, Barbara Tarnówka – Bałabuch, Amelia Tomczyk, Jolanta Woźniak, Izabela Zaborowska

https://www.youtube.com/watch?v=bEsh_kJ2f30

 

Sceny Jednego Wiersza

Trzeci Teatr prezentuje na wirtualnej SCENIE JEDNEGO WIERSZA twórczość swojej koleżanki z zespołu Julii Czyżyk – są to wybrane wiersze z tomiku „ERSATZ”. Zadanie warsztatowe polegało na tym, że należało  do wybranego wiersza znaleźć rekwizyt lub przestrzeń albo w inny sposób zbudować kontekst, tak by uzyskać wzmocnienie, przeniesienie lub zmetaforyzowanie sensów.

W tym projekcie udział wzięli adepci Trzeciego Teatru: Wiktoria Bielówka, Martyna Chowaniak, Kinga Kryś, Sandra Mazurkiewicz, Kaja Mruk, Amelia Tomczyk

https://www.youtube.com/watch?v=HsZJt__DdoY