teatr w wałbrzychu teatr w wałbrzychu
A A + A ++
ikona ikona
Tekst: Jan Czapliński we współpracy z Anetą Groszyńską i Tomaszem Walesiakiem
Reżyseria: Aneta Groszyńska
Scenografia i kostiumy: Tomasz Walesiak
Muzyka: Radek Łukasiewicz
Obsada: Dorota Furmaniuk, Joanna Łaganowska, Irena Sierakowska, Michał Kosela, Rafał Kosowski, Piotr Mokrzycki, Filip Perkowski
ZŁOTY POCIĄG SUPERSTAR

PREMIERA: 25.03.2022 DUŻA SCENA
CZAS TRWANIA: 120 MIN z jedną przerwą

Ostatnia część tryptyku SUPERSTAR. Aneta Groszyńska i Jan Czapliński wracają do Wałbrzycha i tym razem zajmą się tematem Złotego Pociągu. Przypomnijmy, że poprzednie części rekonstruowały (bądź konstruowały) biografie Gabrieli Zapolskiej i Henryka Sienkiewicza. Wałbrzyskie SUPERSTARY były wielkimi sukcesami. A co nas czeka w trzecim odcinku? Tym razem bohaterem jest złoty pociąg.

Czyli historia a nie człowiek, czyli fantazja a nie historia, a na końcu społeczność, która wokół tej historii się zawiązuje. Artyści rekonstruując opowieść o złotym pociągu przyglądają się wszystkim tym, którzy próbują tę opowieść okiełznać i uczynić swoją, zmonetyzować, zapisać lub przerobić na własną. Jednocześnie sami dalecy są od ukazywania tylko prawdy i powagi. Akcja rozgrywa się m.in.  na planie filmowym piątej części „Indiany Jonesa”. Spielberg i Harrison Ford pragną jeszcze raz nakręcić historię o niepokornym archeologu, który ratuje świat. Tym razem akcja filmu rozgrywa się pod koniec wojny w mrocznych lasach w okolicach Wałbrzycha. Ale poszukiwanie skarbów okazuje się przygodą zgoła inną niż zaplanowali autorzy Indiany. Próby kręcenia kolejnych scen, są jak odsłanianie kolejnych warstw historii, kompleksów, lęków, aspiracji, ran i marzeń jakie kryją w sobie te rejony.

 
N
A
G
R
O
D
Y