teatr w wałbrzychu teatr w wałbrzychu
A A + A ++
ikona ikona

Bohater Roku

Bohater Roku

Reżyseria, opracowanie muzyczne – Piotr Ratajczak

Tekst – Ratajczak / Czapliński / ***

Dramaturgia – Jan Czapliński

Scenografia – Matylda Kotlińska

Kostiumy – Grupa Mixer

Ruch sceniczny – Arkadiusz Buszko

Projekcje video – Aleksander Grzebalski , Marcin Zbroszczyk

Teksty piosenek – Krzysztof Czeczot

 

obsada:

  • Agnieszka Kwietniewska
  • Ewelina Żak
  • Daniel Chryc
  • Andrzej Kłak
  • Rafał Kosowski
  • Dariusz Skowroński
  • Ryszard Węgrzyn
Spektakl trwa 105 minut bez przerwy
premiera 4 kwietnia 2009
na Dużej Scenie

o spektaklu:

Czy pamiętają Państwo Danielaka, słynnego wodzireja, tytułowego bohatera limu Feliksa Falka? Z mozołem piął się po szczeblach polskiego „showbiznesu” lat siedemdziesiątych. Bez skrupułów walczył o pozycję na estradzie odsłaniając kulisy ówczesnej „branży rozrywkowej”. Powrócił na ekranie w obrazie "Bohater roku".

W Wałbrzychu "Bohater roku" odrodził się po niemal ćwierćwieczu z inspiracji scenariuszem i filmem. Zmiana realiów jednakże nie zmieniła w najmniejszym stopniu bohaterów. "Parcie na sukces" okazało się absolutnie niezmienne, nie uległo ustrojowej transformacji. Kulisy "showbiznesu" jawią się jako arena niechlubnej walki o najbardziej upragnione dobro: oglądalność. Bezpardonowa przepychanka w drodze do sławy powoduje zanik uczuć, odziera z uczciwości.

Tomasz Danielak – chwilowo w niełasce – za wszelką cenę pragnie powrócić w światła reflektorów. Proponuje show, wielką mistyfikację, która wykreować ma idola tłumów, z szarego prostodusznego obywatela uczynić ma "Bohatera roku". Wybór pada na Zbigniewa Tataja, skromnego magazyniera z Wałbrzycha. "Bohater" rusza w podróż, podczas której coraz lepiej rozumie mechanizm funkcjonowania mediów, coraz wyraźniej dostrzega wszelkie pułapki popularności. Jak na tym targowisku próżności poradzi sobie "prawdziwek" z Wałbrzycha?