teatr w wałbrzychu teatr w wałbrzychu
A A + A ++
ikona ikona

Tekst: Bogusław Schaeffer

Reżyseria i muzyka: Weronika Krówka

Wideo i światła: Dawid Kozłowski

Inspicjent: Iwona Skiba

Zdjęcia: Tobiasz Papuczys

Obsada: Weronika Krówka [g], Rafał Kosowski

RAJ ESKIMOSÓW

PREMIERA 29 GRUDNIA 2020 NA SCENIE KAMERALNEJ
CZAS TRWANIA: 60 MIN

O czym jest RAJ ESKIMOSÓW? To trudne pytanie – brak tu konkretnej historii, logiki przebiegu wydarzeń. Ale to „o czym” jest RAJ daje się poczuć, wyłapać z sytuacji i poruszanych problemów. Opowiadamy o spotkaniu dwóch osób – zewnętrznie można odnieść wrażenie, że to relacja kobieta-mężczyzna, ale wolimy sens nieco głębszy, którego istotnym elementem także jest miłość. Ale nie miłość fizyczna, a miłość jako siła.

RAJ jest więc spotkaniem artysty z jego wybraną muzą. Ukazaniem go we własnym środowisku, w samotności, w umiejętności bycia samemu.

RAJ jest też o tęsknocie do raju, który jest przecież gdzieś indziej i z tego powodu brnie się w błędne koło dążeń i traci z oczu cel i sens.

Co to jest RAJ ESKIMOSÓW? To jest zdecydowanie lepszy punkt startu. Można powiedzieć, że to poemat symfoniczny na teatr, ale pomniejszony, jakby był w pudełku od zapałek. Mniej ważne jaka to forma, ważniejsze że to po prostu utwór muzyczny. Jakbyśmy grali na instrumencie, którego klawiszami są wszystkie przejścia, szmery, przesunięcia, stuknięcia, kostiumy, słowa.

RAJ to marzenie, majaczenie i deja vu.

RAJ to komiczny horror rozdźwięku między życiem a byciem, popędem a cierpliwością, wewnętrzną prawdą a zewnętrznym wrażeniem.

Specjalne podziękowania dla Zamku Książ za udostępnienie sali zamkowej i umeblowania dla potrzeb nagrania materiału wideo do spektaklu.