teatr w wałbrzychu teatr w wałbrzychu
A A + A ++
ikona ikona

tekst: pilgrim/majewski

reżyseria: Seb Majewski

dramaturgia: Tomasz Jękot

scenografia i kostiumy: Seb Majewski i Tomasz Jękot

muzyka: Kuba Suchar

inspicjentka: Anna Solarek

zdjęcia: Tobiasz Papuczys

plakat: Jakub Woynarowski

obsada: Irena Sierakowska, Kinga Świeściak, Piotr Czarniecki, Michał Kosela/ Wojciech Świeściak, Czesław Skwarek, Szymon Tur [g]

MARTA. FIGURA SERPENTINATA

PREMIERA: 23 WRZEŚNIA 2022 / Aula im. Prof. Marty Gąsiorowskiej w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Ignacego Paderewskiego

CZAS TRWANIA: 90 MIN

Przedstawienie skupia się na osobie legendarnej nauczycielki I Liceum Ogólnokształcącego im. I. Paderewskiego w Wałbrzychu – Marty Gąsiorowskiej. Natchnęła ona do twórczych poszukiwań całe pokolenia wałbrzyszan. Przez narracje osób, które spotkały się z nią w szkole oraz opowieść o czasach, w których uczyła, reżyser Seb Majewski buduje artystyczną biografię. Po raz kolejny udaje się udowodnić, że bez lokalnych historii nie byłoby wielkich narracji.

Na styku dwóch sezonowych idiomów „nieszczęśliwy kraj, który potrzebuje bohaterów” i „dla wspólnej korzyści i dobra wspólnego – praca?” artyści ukazują jak prywatne poświęcenie, oddanie siebie misji edukacji potrafi kształtować rzeczywistość. W kontekście nauczycieli często mówi się o „powołaniu” – ale ilu z nas spotkało takich prawdziwych nauczycieli z powołania? Gdzie powinna się kończyć praca wychowawcy a zaczynać misja kształcenia? Wydaje się, że Marta Gąsiorowska odnalazła to miejsce, lecz zrobiła to ogromnym kosztem. Nauczycielka, kobieta, autorytet, internowana, żona, poetka – wybitna postać z 1 LO potrafiła połączyć w sobie te wszystkie biografie, na stałe wpisując się w panteon lokalnych bohaterek Wałbrzycha. Opowieść o niej tkana jest ze skojarzeń, z kontrastów. Oto biografię Marty Gąsiorowskiej na scenie przeniesionej do Auli jej imienia w 1LO śledzimy poprzez najważniejsze wydarzenia, tematy jej lekcji oraz historię, która nieprzerwanie pracuje w tle naszego życia. Spektakl oscyluje pomiędzy prawdą i literaturą, zasłyszanymi opowieściami i dowodami rzeczowymi. Naprzeciw figury Marty, osoby która potrafiła poświęcić wszystko dla rozwoju innych ludzi, mamy tutaj postać Anity Szaniawskiej – żony patrona Teatru Jerzego Szaniawskiego, która zniszczyła swojego męża własną chorobą. Naprzeciw teatrzyku i kabaretu szkolnego Gąsiorowskiej stawiamy Teatr (z dużej litery) – a w zasadzie „Dwa Teatry”, sztukę o niemożliwym do zatrzymania następstwie mód i nurtów teatralnych. A wszystko to dzieje się wobec wielkiego braku i tęsknoty za autorytetami, za szacunkiem i za tymi wszystkimi osobami, które pomogły nam w życiu dokonać tych dobrych wyborów.

Twórcy zapraszają widzów do barwnego świata pamięci o Marcie Gąsiorowskiej. Zamiast szkolnego apelu proponują apel do wyobraźni i wrażeń, do tych wszystkich, którzy Martę poznali oraz tych, którzy nie mieli tego szczęścia. Na scenie zobaczymy Irenę Sierakowską w roli Gąsiorowskiej, nową aktorkę Zespołu – Kingę Zygmunt w roli Anity Szaniawskiej, Michała Koselę jako dyrektora teatru, Czesława Skwarka w roli pana Montka, gościnnie Piotra Czarnieckiego w roli Zbyszka Rucińskiego i debiutującego w Szaniawskim Szymona Tura w roli Chłopca z deszczu.

N
A
G
R
O
D
Y