Tekst: Michael Frayn

Przekład: Karol Jakubowicz i Małgorzata Semil

Reżyseria: Paweł Świątek

Scenografia i kostiumy: Marcin Chlanda

Inspicjent: Anna Solarek 

Zdjęcia: Bartek Warzecha

Obsada: Angelika Cegielska, Dorota Furmaniuk, Joanna Łaganowska, Irena Wójcik, Mateusz Flis, Michał Kosela, Rafał Kosowski, Czesław Skwarek, Piotr Tokarz

C
Z
E
G
O

N
I
E

W
I
D
A
Ć

PREMIERA 14 CZERWCA 2019 NA DUŻEJ SCENIE
CZAS TRWANIA SPEKTAKLU: 180 MIN (Z JEDNĄ PRZERWĄ)

TO NIEZWYKŁA SZANSA NA ZOBACZENIE W WAŁBRZYCHU FARSY UZNANEJ JEDNOGŁOŚNIE ZA JEDNĄ Z NAJZABAWNIEJSZYCH. PAWEŁ ŚWIĄTEK WRAZ Z ZESPOŁEM SZANIAWSKIEGO SIĘGA PO WYMAGAJĄCY GATUNEK, KTÓRY NIE GOŚCIŁ NA SCENACH SZANIAWSKIEGO OD PONAD 20 LAT!

„CZEGO NIE WIDAĆ” OPOWIADA O TEATRZE, O NIEKOŃCZĄCYCH SIĘ PRÓBACH, ZDESPEROWANYCH REŻYSERACH I ZDRUZGOTANYCH AKTORACH. MICHAEL FRAYN ROZPISUJE KOMICZNĄ SYTUACJĘ ZMAGAŃ TRUPY TEATRALNEJ TUŻ PRZED PREMIERĄ I WYJAZDEM W DŁUGIE TOURNEE ZE SPEKTAKLEM. WIDZOWIE DOSTAJĄ NIEPOWTARZALNĄ OKAZJĘ ZOBACZYĆ OD PODSZEWKI, JAK POWSTAJE TEATR. „CZEGO NIE WIDAĆ” TO SPEKTAKL W SPEKTAKLU, GDZIE ŻYCIE OSOBISTE AKTORÓW PRZEPLATA SIĘ Z ŻYĆKIEM POSTACI, W KTÓRE SIĘ WCIELAJĄ. 

TA TRZYAKTOWA SZTUKA PRZENOSI PUBLICZNOŚĆ W SAM ŚRODEK BIEGANINY PRZED PREMIERĄ, REŻYSER LLOYD DALLAS (W TEJ ROLI MATEUSZ FLIS – JEDEN Z NAJMŁODSZYCH AKTORÓW TEATRU) STARA SIĘ DOPROWADZIĆ DO KOŃCA TRZECIĄ PRÓBĘ GENERALNĄ. ŚLEDZIMY RODZĄCE SIĘ W BÓLACH PRZEDSTAWIENIE „CO WIDAĆ”, NIESTETY, AKTOROM MYLĄ SIĘ TEKSTY, SCENOGRAFIA SIĘ CHWIEJE, A Z DRZWI CIĄGLE WYPADAJĄ KLAMKI. ŻEBY TEGO BYŁO MAŁO – DO GŁOSU DOCHODZĄ SPRAWY SERCOWE. SYTUACJA SCENICZNA UKAZUJĄCA PRÓBĘ TEATRALNĄ STAJE SIĘ IDEALNĄ SOCZEWKĄ, PRZEZ KTÓRĄ MOŻNA ZOBACZYĆ ŚWIAT TEATRU, CZY NAWET SZERZEJ, MECHANIZMY RZĄDZĄCE NAMI WSZYSTKIMI.

PAWEŁ ŚWIĄTEK, REŻYSER O KRAJOWEJ SŁAWIE REALIZUJĄCY ZAZWYCZAJ REPERTUAR ARTYSTYCZNY, NIE KRYJE, ŻE DAWNO NIE WIDZIAŁ ŻADNEJ FARSY: – DUŻYM PROBLEMEM SPEKTAKLI FARSOWYCH JEST POZIOM GRY AKTORSKIEJ: GREPSY, MANIERY, MINY – MÓWI REŻYSER. – FARSA JAKO GATUNEK JEST OPUSZCZONA PRZEZ TEATR ARTYSTYCZNY. ZALEŻY NAM NA POKAZANIU, ŻE NIE MUSI BYĆ ŹLE GRANA, ŻE AKTORZY MOGĄ BAWIĆ SIĘ TEMATAMI I KONWENCJĄ, BUDUJĄC CIEKAWE ROLE, ABY PRZY OKAZJI OPOWIEDZIEĆ COŚ O NAS SAMYCH, LUDZIACH TEATRU. 

„CZEGO NIE WIDAĆ” JEST OPOWIEŚCIĄ O RODZINIE TEATRALNEJ, O TYM, JAK PRACUJEMY, JAK WYGLĄDA ŻYCIE ZZA KULIS.

Obsada:
Dotty Otley – Irena Wójcik,
Lloyd Dallas – Mateusz Flis,
Garry Lejeune – Rafał Kosowski,
Brook Ashton – Angelika Cegielska,
Poppy Norton-Taylor – Joanna Łaganowska,
Frederick Fellowes – Czesław Skwarek,
Belinda Blair – Dorota Furmaniuk,
Tim Allgood – Piotr Tokarz,
Selsdon Mowbray – Michał Kosela