teatr w wałbrzychu teatr w wałbrzychu
A A + A ++
ikona ikona

Każdego roku w czerwcu podsumowujemy działalność naszych grup teatralnych. W tym roku wybuch pandemii uniemożliwił nam normalną działalność i prezentacje warsztatowych spektakli. Część warsztatów była kontynuowana online, a część przeniosła swoje działania na projekt internetowych audycji SZANIAWSKI.FM, w ramach którego uczestnicy grup nagrywali swoje teatralne podcasty. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli spotkać się w Teatrze i oglądać efekty warsztatów w tradycyjny sposób.

Trzeci Teatr działający od 18 lat przy Szaniawskim i prowadzony przez Grzegorza Stawiaka, na czas pandemii przeniósł próby do internetu. Postanowiliśmy więc zbiorczo zaprezentować efekty ich pracy w ramach Internetowych Dni Młodego Teatru.

PTAK – etiudy/ wariacje do niezrealizowanej premiery dramatu J. Szaniawskiego „Ptak”

 

Premiera PTAKA Jerzego Szaniawskiego w realizacji Trzeciego Teatru, w reżyserii Grzegorza Stawiaka zapowiadana była Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu na 16 marca 2020 r., czyli dokładnie w dniu 50. rocznicy śmierci dramaturga. Niestety, 11 marca stan epidemii zawiesił próby. Trzeci Teatr postanowił kontynuować pracę w sieci, żeby dać przedsmak i zapowiedź premiery i w kilku odcinkach sfilmować etiudy –  są to swobodne przeniesienia, skojarzenia, subwersje  i wariacje wokół –  na podstawie swojej scenicznej wersji PTAKA J. Szaniawskiego. Nie kopiujemy spektaklu ze sceny do sieci – etiudy dają asumpt ćwiczeniom wyobraźni, próbom kojarzenia, wprawkom gry przedmiotem i gestem, nauce ogrywania rekwizytu – swobodnie realizujemy tym samym program naszych warsztatów, każdy pojedynczo w swoim domu, a prezentujemy się razem w sieci.

W projekcie udział wzięli: Wiktoria Bielówka, Martyna Chowaniak, Julia Czyżyk, Weronika Knedler, Kinga Kryś, Dominika Langa, Sandra Mazurkiewicz, Aleksandra Maź, Kaja Mruk, Maria Nukui, Bartłomiej Palka, Filip Świderski, Barbara Tarnówka – Bałabuch, Amelia Tomczyk, Jolanta Woźniak, Izabela Zaborowska

https://www.youtube.com/watch?v=bEsh_kJ2f30

 

Sceny Jednego Wiersza

Trzeci Teatr prezentuje na wirtualnej SCENIE JEDNEGO WIERSZA twórczość swojej koleżanki z zespołu Julii Czyżyk – są to wybrane wiersze z tomiku „ERSATZ”. Zadanie warsztatowe polegało na tym, że należało  do wybranego wiersza znaleźć rekwizyt lub przestrzeń albo w inny sposób zbudować kontekst, tak by uzyskać wzmocnienie, przeniesienie lub zmetaforyzowanie sensów.

W tym projekcie udział wzięli adepci Trzeciego Teatru: Wiktoria Bielówka, Martyna Chowaniak, Kinga Kryś, Sandra Mazurkiewicz, Kaja Mruk, Amelia Tomczyk

https://www.youtube.com/watch?v=HsZJt__DdoY

 

Monodram IMAGO w wykonaniu Nikoli Mierzejewskiej 

UWAGA: całość monodramu można obejrzeć do 5 lipca 2020 r.

IMAGO wg rozdziału powieści Krzysztofa Żylińskiego pt: „Obietnica” –  monodram w wykonaniu Nikoli Mierzejewskiej z grupy Trzeci Teatr.

Reżyseria: Grzegorz Stawiak

Czas trwania: ok. 25 minut

PREMIERA 29 stycznia 2019 r. o godz. 18:00 na Scenie Kameralnej

 

NIKOLA MIERZEJEWSKA przez 5 lat uczestniczyła w zajęciach  „Trzeciego Teatru” w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu. W roku 2020 zdała maturę (była uczennicą II LO w Wałbrzychu) i pewnie Wałbrzych opuści, ale nie zdradzamy jej  planów, żeby nie zapeszyć. Spektaklem  próbuje opowiedzieć o sensualnym doświadczeniu spotkania z bezpostaciową  (chyba) OBECNOŚCIĄ i w realizacji tego zamiaru nie idzie po myśli autora powieści – może dodaje jej jeszcze jedna perspektywę .

Monodram został przyjęty na  XIII Tyski Festiwal Monodramu „MOTYF”, który miał się odbyć w dniach 26 – 29 marca 2020 r., ale…  się nie odbył  z wiadomych względów. Został przeniesiony na jesień 2020 r.

Autor tekstu KRZYSZTOF ŻYLIŃSKI  jest teatrologiem – pedagogiem, reżyserem, nagradzanym recytatorem i wykonawcą poezji śpiewanej, założycielem i animatorem Teatru Jednego Wiersza w Opolu, na co dzień pracującym w tym mieście jako instruktor teatru w Młodzieżowym Domu Kultury. Nigdy nie zamierzał pisać powieści. Los sprawił, że – jak twierdzi – ta powieść napisała jego.

https://youtu.be/dl186Xw_UIs

Śledź i polub nas:
fb-share-icon