teatr w wałbrzychu teatr w wałbrzychu
A A + A ++
ikona ikona

GRUZIŃSKIE OPOWIEŚCI – niepowtarzalny pokaz najlepszych i najbardziej popularnych zespołów pieśni i tańca prosto z Gruzji 6 kwietnia, o godzinie 19:00 jedyny raz w Wałbrzychu – na Dużej Scenie „Szaniawskiego”.  Podczas wydarzenia wystąpią dwie uznane grupy gruzińskich tancerzy i muzyków:  Państwowy ZESPÓŁ „KHORUMI” oraz PAŃSTWOWY ZESPÓŁ WOKALNY „BATUMI”. Mnóstwo kolorów, tradycyjnej muzyki, tańca i pięknych ludowych strojów podczas niepowtarzalnego show.
To kolejna już prezentacja z cyklu GOŚCIE SZANIAWSKIEGO!

Wałbrzyski pokaz jest częścią Polsko-Gruzińskiego Festiwal Kultury zorganizowanego przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w ramach współpracy regionów Dolnego Śląska i Adżarskiej Republiki Autonomicznej Gruzji.

Wstęp bezpłatny, odbiór miejscówek:
Biuro Obsługi Publiczności, od piątku 24 marca 2017; Tel.  74 6488301(03)

Państwowy ZESPÓŁ “KHORUMI”

Zespół “Khorumi” powstał w 2002 roku na bazie adżarskiego państwowego ludowego zespołu śpiewu i tańca imienia  M. Kukhianidze. Dyrektorem artystycznym zespołu jest  wykładowca gruzińskiej choreografii Temuri Bibileishvili, odznaczony rosyjskim Orderem Honoru. Zespołem opiekują się choreografki: Tamta Kervalishvili i Tornike Dolizde oraz mendadżerka Lili Varshanidze.

Od samego początku zespół zachwyca publiczność profesjonalizmem, umiejętnościami scenicznymi oraz oryginalną choreografią.  Zespół otrzymał wiele nagród na gruzińskich i międzynarodowych festiwalach, a także na Światowym Konkursie Tańców Ludowych.

W 2010 roku rząd regionu Adżarii nadał zespołowi status „państwowy”. Zespół regularnie bierze udział w występach organizowanych przez rząd Adżarii dla zagranicznych gości, byli to m.in.: prezydent USA – Joe Biden, kongresmen – John McCain, obecny prezydent USA – Donald Trump, prezydenci Ukrainy i Polski oraz prezydent Azerbejdżanu – Ilkham Aliev.

PAŃSTWOWY ZESPÓŁ WOKALNY „BATUMI”

Państwowy zespół wokalny „Batumi” powstał w 2000 roku. To jeden z najlepszych i najbardziej popularnych współcześnie zespołów ludowych Gruzji. Najwięksi gruzińscy muzycy, tacy jak Jansug Kakhidze, Anzor Erkomaishvili czy Robert Gogolashvili inspirowali się ich występami.

„Batumi” wygrał Pierwszą Nagrodę na Piątym Festiwalu Ludowym w Szwecji, jak i również na festiwalu Jano Kakhidze „Jesień Tibilisi”. Zespół z sukcesami brał udział w festiwalach w Turcji, Rosji, Szwecji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Łotwie, Polsce, Austrii, Grecji, Bułgarii, Azerbejdżanie, Iranie, Izraelu i Chinach.

Repertuar zespołu „Batumi”  jest bogaty w gruzińskie pieśni ludowe, kościelne hymny, romanse, współczesne piosenki muzyki pop, a także muzyki klasycznej; zrekonstruował wiele dawnych, oryginalnych i zapomnianych pieśni ludowych Gruzji.

Swoją pierwszą płytę CD  zespół opublikował w 2005 roku. Składa się na nią 21 gruzińskich pieśni ludowych. Muzyka zespołu jest publikowana w różnych radiowych i telewizyjnych antenach.

Śledź i polub nas:
fb-share-icon