teatr w wałbrzychu teatr w wałbrzychu
A A + A ++
ikona ikona

CZYTANIE CZARNE NA BIAŁO
Piotr Nesterowicz KAŻDY ZOSTAŁ CZŁOWIEKIEM
reżyseria: Łukasz Zaleski
aranżacje: Kamil Tuszyński

Czytają aktorzy TDSz:
Angelika Cegielska, Joanna Łaganowska, Irena Sierakowska

Gościem czytania będzie Autor.

Kolejne czytanie z serii CZARNE NA BIAŁO, czyli Teatralnej Czytelni Wydawnictwa CZARNE.
Tym razem zapraszamy na reportaż Piotra Nesterowicza KAŻDY ZOSTAŁ CZŁOWIEKIEM.

W latach 1946–1960 ze wsi do miasta przeniósł się co trzeci młody człowiek. Część z nich zasiliła rzesze niewykwalifikowanych pracowników fizycznych, dla wielu jednak przeprowadzka wiązała się z błyskawicznym awansem społecznym: zostali pracownikami administracji publicznej, zasilili kadry pedagogiczne czy wojskowe. „Każdy został człowiekiem” jest zapisem doświadczeń młodych ludzi urodzonych na wsi, których na początku lat 50. porwał urok nowej Polski. To swoista kronika ich sukcesów i porażek związanych ze zdobywaniem wykształcenia i świadomości politycznej, ze zmianą środowiska i ucieczką do miast w poszukiwaniu własnego miejsca w socjalistycznej rzeczywistości.

„Każdy został człowiekiem” to pierwsza publikacja na temat tworzenia się świadomego klasowo pokolenia „okresu błędów i wypaczeń”, pokolenia, które mozolnie budowało od podstaw nowe powojenne państwo. To znakomity literacki przyczynek do toczącej się od lat dyskusji o chłopskim pochodzeniu w hierarchii społecznej. To także opowieść o pokoleniu naszych rodziców i dziadków, którzy jako pierwsza generacja w historii Polski zyskali szansę wyrwania się do „lepszego świata”.

Piotr Nesterowicz – polski pisarz i menedżer. Absolwent Organizacji i Zarządzania na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W latach 2008-2011 członek zarządu Netia SA. Autor książek: na temat zarządzania, reportaży, opowiadań i powieści fantasy. Jego eseje i reportaże były publikowane w Akcencie, Dużym Formacie, Twórczości, Tygodniku Powszechnym a opowiadania fantasy w Nowej Fantastyce. Absolwent Polskiej Szkoły Reportażu w Instytucie Reportażu w Warszawie. Za reportaż Cudowna był nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2015 oraz został laureatem Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. W. Kazaneckiego za najlepszą książkę roku 2014.

11 listopada / godz. 19.30 / Foyer / wstęp wolny

Śledź i polub nas:
fb-share-icon