Teatr Dramatyczny im. Szaniawskiego w Wałbrzychu otwiera nowy. 53. sezon artystyczny.
ZOBACZ ZAPOWIEDŹ SEZONU NO PROBLEM! W WIDEOKLIPIE
W sezonie NO PROBLEM! w Szaniawskim będziemy zmagać się z zamiatanymi pod dywan problemami.
W rzeczywistości w jakiej żyjemy rodzą się pytania i zagrożenia. Chcemy rozejrzeć się po ważnych tematach i przedstawić mapę najważniejszych wyzwań przed jakimi stajemy – mieszkańcy Starego Kontynentu. Chcemy podważyć niektóre narracje, przekłuć balony ekscytacji, spojrzeć z ukosa na główny nurt historii.
Sezon NO PROBLEM! będzie kontynuacją i konsekwencją odkryć sezonu „Powodzenia, kowboju!”. Towarzyszyć mu będzie podobne zaangażowanie w działalność edukacyjno-społeczną, w swej istocie niezmienny pozostanie format identyfikacji wizualnej, a w warstwie formalnej Szaniawski nadal będzie eksplorować ścieżkę „teatru demokratycznego”, „popularnego” i otwartego na nową publiczność
Co kryje się za hasłem sezonu?
We współczesnej łacinie, czyli w języku angielskim, NO PROBLEM oznacza BEZ PROBLEMU. I taki chce pozostać Dramatyczny. Nie stwarzamy problemów, gdzie ich nie ma. W Szaniawskim nie istnieją bariery, które ciągle wydają się ważne w innych miejscach: bariera miedzy twórcami a widzami, sceną a widownią, premierą a edukacją.
NO PROBLEM! czytane po polsku, sygnalizuje, że mamy problem. I o problemach będzie opowiadać Szaniawski. Zwłaszcza o tych, dla których nie znajdujemy na co dzień języka. Zmienia się Polska i język, którym mówią do siebie Polacy, zmienia się zestaw zagadnień, konstytuujących nowoczesnego obywatela. Zmienia się miasto, w którym działa Teatr. Zmiana dotyka również Europę, zamarłą w obliczu globalnych wyzwań.
Dyrektor Naczelną Teatru pozostaje Danuta Marosz, Dyrektorem Artystycznym – Maciej Podstawny. Pedagożką Teatru jest Dorota Kowalkowska a Kierownikiem Literackim Łukasz Zaleski. W zespole aktorskim – Szaniawski wita Roksanę Lewak.
Sezon 2016/17 to mnóstwo wyjazdów na ważne festiwale – do Lublina, Rzeszowa, Wrocławia, Warszawy i Krakowa – ZAPOLSKA w Teatrze Polska, większy program pedagogiki teatralnej BĄDŹ EDU! – i 9 premier na dwu scenach oraz w przestrzeni miasta.
W sezonie NO PROBLEM! Szaniawski zaprasza na:
TUTAJ JEST WSZYSTKO reż. Magdalena Miklasz [IX 2016] przeniesienie spektaklu szkolnego na Dużą Scenę
O PROBLEMIE Z ZAUFANIEM. O tym, czy siła wyobraźni małego Thomasa przezwycięży potęgę strachu. Spektakl bezkompromisowy i jak najbardziej rodzinny
SZTUKA reż. Łukasz Zaleski [IX 2016] Wolne Sceny Inicjatyw Aktorskich
O PROBLEMIE ZE SZTUKĄ WSPÓŁCZESNĄ. Odważny ruch w Szaniawskim. Klasyczna farsa. Ale – w sprawie. Wnikliwe i śmieszne studium kondycji przedstawicieli nowoczesnego społeczeństwa. Pokłócimy się tak,
że umrzemy ze śmiechu.
PIOSENKI NA KONIEC ŚWIATA reż. Maciej Podstawny [X 2016] przeniesienie spektaklu plenerowego na Dużą Scenę
O PROBLEMIE Z WARTOŚCIAMI Koniec świata może być piękny. Ostatni koncert na zgliszczach naszej melancholijnej cywilizacji. The Greatest Hits Szaniawskiego.
Z OGNIEM W GŁOWIE 2 [X 2016]
Międzynarodowe wydarzenie poświęcone teatrowi dla młodzieży. Polsko-niemieckie spotkania ekspertów, praktyków, autorów, tłumaczy i widzów.
FESTIWAL FANABERIE w kryzysowej formule, a na jego otwarcie:
MOBY DICK reż. Maciej Podstawny [XI 2016]
O PROBLEMIE Z POLITYKĄ. O cudzie demokracji i o jej kruchości, i o tym, że na pełnym morzu w obliczu starcia z największym wielorybem świata – będzie za późno na opamiętanie.
STRAJK reż. Przemysław Wojcieszek [I 2017]
O PROBLEMIE Z TRANSFORMACJĄ. Czym jeść kapitalizm: nożem i widelcem? A może gołymi rękami. Teatr szybkiego reagowania. O tym, że nie można się bać.
MIDDLESEX reż. Jędrzej Piaskowski [III 2017]
O PROBLEMIE Z TOŻSAMOŚCIĄ. Subiektywna opowieść o poszukiwaniu własnego miejsca w konserwatywnym świecie. Odważny reżyser i odważny bohater skupiają wzrok na tym, co intymne.
GDYBY PINA NIE PALIŁA TO BY ŻYŁA reż. Cezary Tomaszewski [IV 2017]
O PROBLEMIE Z NAŁOGAMI. Dla nas to nie problem, zrobić ostatni spektakl Piny Bausch. Szalony hołd dla wielkiej artystki.
BIAŁE ŻNIWA. JAK ZAROBIĆ MILIONY SPRZEDAJĄC KOKAINĘ I NIE PÓJŚĆ DO WIĘZIENIA reż. Szymon Kaczmarek [V 2017]
O PROBLEMIE Z CAŁĄ PLANETĄ. O wolnym rynku, uczciwym handlu i paradoksach globalnej gospodarki, które pozwalają nam utrzymać czyste sumienie i dobre samopoczucie, a przestępcom zarabiać miliony.
GDZIE MIESZKAJĄ DZIKIE STWORY reż. Magdalena Miklasz [VI 2016]
Wiesz, gdzie mieszkają Stwory? Poszukaj ich i sprawdź, czy nadal jesteś dzieckiem…
Ponadto Szaniawski planuje drugi spektakl Teatru w Klasie, debiuty i prezentacje młodych twórców, spotkania
i dyskusje oraz otwartość na współprace z lokalnymi ośrodkami energii.
W BLOKU EDU!:
KULTURA DOSTĘPNA – CZARNE NA BIAŁO, SiostRANKI, PREFORMANSE POETYCKIE, STRESZCZAMY SIĘ
WARSZTATY TEATRALNE – TRZECI TEATR, GRUPA ROBOCZA, SQUAD TEATRALNY, CIENIE TEATRU
TEATRALNE KOMPLETY – czyli regularne spotkania z widzami i program dialogu z publicznością
plus TLeN.WAŁBRZYCH, PORUSZYCIELE#WAŁBRZYCH, XIII DNI MŁODEGO TEATRU i inne.