WCZUJ SIĘ RAZ JESZCZE
MIĘDZYPOKOLENIOWE WARSZTATY CHOREOGRAFICZNO-MUZYCZNE
18 września – 15 października 2023 roku
W 2017 roku, dzięki środkom pozyskanym od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja kulturalna 2017, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu realizował z sukcesem program „WCZUJ SIĘ – PRACOWNIA EMPATII”. Uczestnicy projektu w wieku od 12 do 80 lat, pomimo zróżnicowanych gustów, poglądów, wieku i zainteresowań, stworzyli unikalną grupę twórczą działającą w poczuciu wzajemnej odpowiedzialności za efekt wspólnej działalności. Stworzyli rodzaj laboratorium teatralnego, aby przyjrzeć się znaczeniu empatii we współczesnym świecie poznając jednocześnie nowoczesny język teatru.
W 2023 roku “Szaniawski” woła “WCZUJ SIĘ RAZ JESZCZE” i chce ponownie zmierzyć się z problemem braku empatii i wzajemnego zainteresowania drugą stroną w sferze codziennych, publicznych i społecznych relacji, w świecie, w którym przez blisko 2 lata pandemia Covid-19 zmuszała nas do życia w izolacji i utrzymywania, także fizycznego, 2 metrowego, dystansu do drugiego człowieka. Chcemy położyć szczególny akcent na stworzenie artystycznej przestrzeni, w której spotkają się nastolatkowie i seniorzy, gdzie międzypokoleniowa grupa uczestników spróbuje odkryć, jak spojrzeć na siebie innych perspektyw, pozbyć się uprzedzeń i wczuć się w siebie nawzajem, by przełamać pogłębiającą się izolację.
Wołając “WCZUJ SIĘ RAZ JESZCZE” chcemy współtworzenia relacji międzypokoleniowych poprzez działania kulturalne. Dlatego zapraszamy na serię włączających, międzypokoleniowych warsztatów choreograficzno-muzycznych, uczących performowania emocji i „myślenia ciałem”, dających możliwość swobodnej improwizacji i eksperymentowania z różnymi brzmieniami, prowadzących do artystycznego wyrażania emocji na scenie podczas pokazu finalnego, wieńczącego pracę warsztatową.
Bilety wstępu na każdy z bloków warsztatowych w cenie 20,00 zł można kupić w kasie Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu oraz na stronie https://bilety.teatr.walbrzych.pl/
Wszelkich informacji udziela PEDAGOŻKA TEATRU, Renata Ambrożak, tel. 74 6488315, e-mail: pedagogteatru@teatr.walbrzych.pl
i Biuro Współpracy z Publicznością tel. 74 6488301-303, e-mail: biuro@teatr.walbrzych.pl
Projekt “WCZUJ SIĘ RAZ JESZCZE” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023.
Cykl warsztatów „WCZUJ SIĘ RAZ JESZCZE”:
15 września 2023 godz. 17.15 – Foyer Teatru
Inauguracja projektu “WCZUJ SIĘ RAZ JESZCZE”
I Etap “NABÓR W RUCHU”
Zainteresowani uczestnicy wezmą udział w warsztatach choreograficznych. Poprowadzi je doświadczony tancerz i choreograf, Daniel Leżoń, w przestrzeniach II i III LO w Wałbrzychu oraz Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wałbrzychu. Nastolatkowie, którzy bardzo często do perfekcji opanowali sztukę poruszania się i manewrowania w rzeczywistości wirtualnej, tym razem będą mieli okazję, przełamując barierę nieśmiałości i wstydu, poruszać się w jednym rytmie z innymi osobami zajmującymi tę samą rzeczywistą przestrzeń. Będą mieli okazję budowania swojej wypowiedzi poprzez ruch. Seniorzy przekonają się, że choreografia i ruch sceniczny to nie tylko taniec. Będą poznawać techniki performowania emocji i myślenia ciałem oraz rozwijać koordynację ruchową. Wszystko to pokaże, jak ważne jest słuchanie własnego ciała w każdym wieku. Celem tych spotkań jest wyłonienie grupy zainteresowanych osób zdecydowanych i zdeterminowanych, aby uczestniczyć w projekcie aż do pokazu finalnego:
18 września 2023 godz. 14,00 – II LO w Wałbrzychu (wstęp wolny)
Warsztaty choreograficzne prowadzone przez tancerza i choreografa, Daniela Leżonia
19 września 2023 godz. 15.30 – SUTW w Wałbrzychu (wstęp wolny)
Warsztaty choreograficzne prowadzone przez tancerza i choreografa, Daniela Leżonia
20 września 2023 godz. 9.00 – III LO w Wałbrzychu (wstęp wolny)
Warsztaty choreograficzne prowadzone przez tancerza i choreografa, Daniela Leżonia
Finał etapu I, czyli warsztaty integracyjne, będzie miał miejsce w Teatrze 26-27 września (po ok. 3 godziny każdego dnia) Uczestnicy wyłonieni ze wszystkich grup spotkają się na Scenie Kameralnej, która jest przestrzenią z elastycznym układem widowni, dającą reżyserowi i choreografowi pełną swobodę aranżacji i która będzie miejscem pokazu finalnego:
26 września – 27 września 2023 godz. 11.00 – TDSz w Wałbrzychu – Scena Kameralna (bilet 20,00 zł)
Warsztaty integracyjne prowadzone przez reżysera, Briana Michaelsa i choreografa, Daniela Leżonia, 3 godziny.
II Etap “USŁYSZ MNIE”
Kuba Suchar, uznany muzyk perkusista, przeprowadzi warsztaty muzyczne. Będą to zajęcia, łączące pasję do muzyki i teatru, rozwijające umiejętności artystyczne. Warsztaty dadzą okazję do nauki synchronizacji i interpretacji emocji oraz pracy z nimi, pracy nad wyrazistością gestów, ekspresją uczuć i nastrojów, będą okazją do improwizacji na scenie i budowania relacji z innymi postaciami. Dzięki udziałowi w tych działaniach poznamy zasady zespołowego działania. Eksperymenty z różnymi brzmieniami, kreatywność i swobodna improwizacja umożliwią artystyczne performowanie emocji na scenie. Pozyskanie wymienionych umiejętności, przeniesionych na grunt współpracy w międzypokoleniowej grupie społecznej stanowi jeden z podstawowych celów zadania “WCZUJ SIĘ RAZ JESZCZE”:
03 października i 05 października 2023 godz. 11.00 – TDSz w Wałbrzychu – Scena Kameralna (bilet 20,00 zł)
Warsztaty muzyczne prowadzone przez muzyka, Kubę Suchara, 3 godziny.
III etap czyli warsztaty performerskie i dramaturgiczne
Warsztaty kompilacyjne zostaną poprowadzone przez reżysera, Briana Michaelsa z udziałem choreografa i muzyka. Będziemy pracować nad wczuwaniem się w inne osoby – ich stany, perspektywę, emocje. Prowadzący warsztaty, poprzez kreowanie sytuacji, zadań i ram improwizacji, będą zachęcali uczestników do mierzenia się z sytuacjami nieznanymi, często abstrakcyjnymi. Działania będą na bieżąco komentowane, stworzona zostanie wspólna platforma porozumienia i dialogu. Efekty tego etapu zamknięte zostaną w pracy nad scenariuszem pokazu finalnego.
07 października 2023 godz. 10.00 – TDSz w Wałbrzychu – Scena Kameralna (bilet 20,00 zł)
Warsztaty kompilacyjne prowadzone przez reżysera, Briana Michaelsa, choreografa, Daniela Leżonia oraz muzyka, Kubę Suchara, 6 godzin.
IV etap – przygotowanie pokazu finalnego
Rozpoczną się próby do pokazu na podstawie scenariusza pod kierownictwem reżysera z udziałem choreografa i muzyka. Będzie to próba przełożenia wypracowanego materiału na angażujące widownię przedstawienie. Najważniejsze pozostanie jednak działanie performatywne, a nie gra aktorska rozumiana w kategoriach tradycyjnych. Międzypokoleniowy zespół performerski poszuka odpowiedzi na pytanie o to, co może nas do siebie zbliżać – pomimo wszystkich różnic
Próby do pokazu finalnego – tylko dla uczestników pokazu – 11-13.10.2023r. (po ok. 3 godziny) godziny do uzgodnienia.
V etap – prezentacje pokazu wieńczącego prace warsztatowe
14 października 2023 godz. 17.00 – TDSz w Wałbrzychu – Scena Kameralna
PREMIERA: Pokaz finalny WCZUJ SIĘ RAZ JESZCZE w reżyserii Briana Michaelsa (bilet 25,00 zł)
Po pokazie – spotkanie widzów z uczestnikami i twórcami
15 października 2023 godz. 18.00 – TDSz w Wałbrzychu – Scena Kameralna (bilet 25,00 zł)
Pokaz finalny WCZUJ SIĘ RAZ JESZCZE w reżyserii Briana Michaelsa.
Brian Michaels – brytyjski reżyser teatralny i operowy, mieszkający i pracujący w Niemczech, wyreżyserował wiele spektakli operowych i teatralnych w Europie i na świecie. Zainicjował szereg międzynarodowych projektów współpracy, między innymi z Akademią Teatralną w Szanghaju, Crowne Troupe of Africa Lagos Nigeria, SP Escola de Teatro São Paulo, Brazylia oraz WTT PWST Bytom/Kraków. Profesor gościnny Wydziału Aktorstwa i Reżyserii Akademii Teatralnej Tańca – WTT PWST Bytom/Kraków. Rozwinął własne podejście do aktorstwa opartego na ciele – „Myślenie ciałem”, które pierwotnie wymyślił z tancerką Nadią Kevan.
Daniel Leżoń – aktor, tancerz, choreograf. Jego spektakle pokazywane były m.in. w Norwegii, Austrii, Chinach oraz w Ukrainie. Studiował teatr i taniec na Uniwersytecie w Derby , na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu, na Wydziale Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Doskonalił się na warsztatach mistrzowskich m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Deltebre Dansa (Hiszpania), który zrealizował w ramach stypendium Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Od 2011 roku współpracuje z teatrem Stella Polaris z Norwegii jako tancerz i choreograf. W latach 2020-2021 koordynował Program Przestrzenie Sztuki Taniec w Katowicach. Zadebiutował w międzynarodowym projekcie ARTIL dla młodych choreografów, tworząc spektakl „Ścieżki światła. Aktor i tancerz w wielu spektaklach. Prowadzi także zajęcia taneczne WIĘCEJ LAT TO WIĘCEJ ŻYCIA! dla osób po 50 roku życia, które chcą pielęgnować w sobie młodość i wyobraźnię oraz obudzić zainteresowanie życiem i odkrywaniem nowych możliwości ruchu i działania. O swojej misji artystycznej mówi: „Chciałbym, żeby ludzie śpiewali i tańczyli, nawet brzydko, ale z radością i pasją.”
Kuba Suchar – artysta multimedialny, muzyk, perkusista, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, twórca filmów eksperymentalnych oraz instalacji. Jeden z najintensywniej eksperymentujących polskich perkusistów. Założyciel i lider nieistniejącego już zespołu Robotobibok. Współtwórca grup Mikrokolektyw, Slug Duo, Three Beards Quartet, Forest Underground, Suchar solo. Zajmuje się organizacją wydarzeń kulturalnych i prowadzi klasę perkusji.