Jean Genet
BALKON
reżyseria i opracowanie muzyczne – Artur Tyszkiewicz
scenografia – Jan Polivka
kostiumy – Mirek Kaczmarek
charakteryzacja – Jola Łobacz
choreografia – Maćko Prusak
Premiera 11 października 2007
Duża Scena
Obsada:
- Biskup / Komendant policji – Dariusz Maj
- Sędzia / Wysłannik – Andrzej Szubski
- Kat-Artur – Piotr Wawer(gościnnie)
- Generał – Ryszard Węgrzyn
- Stary – Dariusz Skowroński
- Roger – Łukasz Brzeziński
- Jeden z buntowników – Krzysztof Grabowski (gościnnie)
- Irma–Królowa – Irena Wójcik
- Grzesznica / Dziewczyna / Chantal – Agnieszka Przepiórska
- Złodziejka – Aleksandra Cybulska
- Gołąbka – Monika Fronczek
- Carmen – Marta Zięba
-
Buntownicy – Zespół PEHA w składzie:
- Krzysztof Chwaliński
- Daniel Guzik
- Krzysztof Skorubski / Piotr Sobota
"Wszyscy oni chcą, żeby to było jak najbardziej prawdziwe…"
Miasto ogarnięte rewolucją. W zamęcie przerażających wydarzeń tylko jeden budynek może się oprzeć wszechogarniającemu chaosowi: to „Wielki Balkon” – Dom Złudzeń Madame Irmy. W jej niezliczonych salonach przerażeni, zaszczuci i zakompleksieni goście zaklinają swoje obawy, lęki, traumy… W obliczu zewnętrznego zagrożenia szukają schronienia i opieki w domu, w którym ich pragnienia mogą się spełnić.
Przybytek Irmy to nie tylko dom publiczny. to coś więcej. Madame nigdy nie używa słów dom schadzek czy lupanar. Irma szuka słów, które rozszerzają znaczenie miejsca. Stosowane przez nią eufemizmy podnoszą rangę, „zaczarowują” przyziemność i moralna dwuznaczność świadczonych usług. W „zakładzie” Irmy pracownice (nigdy prostytutki, hetery czy dziwki) oferują wyrafinowane uciechy erotyczne w niezwykłej scenerii. Uiszczenie słonego honorarium daje gościom prawo do udziału w inscenizacji ich najskrytszych marzeń.
W „domu złudzeń” od uniesień erotycznych istotniejsza jest sceneria, w jakiej są przeżywane. „Wielki Balkon” jest schronieniem, miejscem, w którym można wymyślić sobie własny świat i choć przez krótka chwilę się w nim zanurzyć. „Goście” Madame Irmy szukają schronienia przed sobą i rzeczywistością. Ucieczka jest jednak kolejnym złudzeniem. Do „domu złudzeń” dociera rewolucja…
"Tym, który najbardziej by się nam dziś przydał, jest Jean Genet, burzący wszelkie porządki, wiecznie nienasycony, genialny prowokator i obrońca poniżonych. "
Tahar Ben Jelloun
Przedstawienie wyłacznie dla widzów dorosłych!