teatr w wałbrzychu teatr w wałbrzychu
A A + A ++
ikona ikona

tekst: Thomas Bernhard

przekład: Jacek St. Buras

reżyseria: Agnieszka Olsten

scenografia: Józef Gałązka

kostiumy: Marek Adamski

muzyka: Aleksandra Gryka, Rafał Stachowiak

reżyseria świateł: Robert Mleczko

inspicjentka: Iwona Skiba

plakat: Olaf Brzeski

obsada: Mateusz Flis, Urszula Gryczewska, Michał Kosela, Rafał Kosowski, Agnieszka Kwietniewska [g], Kinga Świeściak, Wojciech Świeściak

IMMANUEL KANT

premiera: 27 marca 2025 r. / Scena Kameralna
CZAS TRWANIA SPEKTAKLU: 120 min 

Dramat Thomasa Bernharda jest wspaniałą podróżą w świat filozofii i fikcji. Bernhard snując fantazje na temat Kanta buduje możliwości refleksji nad filozofią, która chcąc być obiektywna zawsze pozostaje subiektywna. Dlatego warto popatrzeć na filozofię jak na umowę zawieraną pomiędzy ludźmi. Dramat Bernharda to również zabawa z biografią. Tekst ten niewątpliwie jest szaradą, w której ambicje krążą wokół tez, a bogaci podróżni wokół niezamożnego filozofa.
Spektakl przygotuje Agnieszka Olsten, jedna z najciekawszych reżyserek średniego pokolenia. Artystka, która nie ulega modom i konsekwentnie buduje swój język teatralny i obraz artysty. Teatr Olsten jest wrażeniowy, subtelny, ale daleki od ckliwości, przesunięty w stronę dojrzałej refleksji.
Praca Olsten nad IMMANUELEM KANTEM jest jej drugą realizacją dramatu Bernharda po KOMEDIANCIE i pierwszą pracą reżyserki w Wałbrzychu.

„Zaczynając naszą pracę nie mogliśmy nawet przewidzieć, jak dynamika tych wielkich aktorów sceny politycznej będzie wpływała na tę realizację. Praca nad tym tekstem sprawdza naszą kondycję teatralną, intelektualną, duchową. Bardzo rzadko możemy pracować z tak wybitną partyturą jaką niewątpliwie jest tekst Bernharda. Każda próba to odkrywanie nowych klawiszy, na których okazuje się że on umie grać i sprawdzanie, czy my też możemy na tym poziomie zagrać. Dla mnie to jest zaszczyt, pracować nad tekstem który nie ma dna, na który rzeczywistość tak mocno wpływa. A dzisiejsi aktorzy życia politycznego powodują, że my ciągle nie mamy tego dna czy horyzontu, do którego chcemy dopłynąć. Choć codziennie płyniemy do Ameryki, to codziennie przychodząc na próbę widzę, że ta Ameryka jest już inna i zaskakująca. Razem z widzami sprawdzimy, czego my, Europejczycy, możemy oczekiwać od Ameryki, jak ona nas przyjmuje, jak nas widzi.” / Agnieszka Olsten

Mateusz Flis – Ernst Ludwik
Urszula Gryczewska – Milionerka
Michał Kosela – Kolekcjoner Dzieł Sztuki
Rafał Kosowski – Kapitan, Admirał, Steward, Pomocnik Stewarda, Kucharz
Agnieszka Kwietniewska – Kant
Kinga Świeściak – Pani Kant
Wojciech Świeściak – Kardynał

Oficerowie, marynarze, pasażerowie, lekarze, pielęgniarze, muzycy

T
R
A
I
L
E
R