PREMIERA: 23.11.2024 na Dużej Scenie / Jubileusz 60. lecia
Czas trwania spektaklu: 120 min
Czy jesteś gotów na niezwykłą podróż pełną absurdu, humoru i szalonych refleksji? Zapraszamy na spektakl oparty na monumentalnym dziele François Rabelais’go – GARGANTUA I PANTAGRUEL. To nie tylko opowieść o olbrzymach i ich niesamowitych przygodach, ale także pełna wywrotowych myśli historia o naturze człowieka, władzy i wolności.
W świecie Rabelais’go rzeczywistość staje na głowie. Autor w groteskowy sposób parodiuje polityczne, religijne i społeczne konwencje swojej epoki. W naszej inscenizacji, przygotowanej przez cały Zespół Aktorski Teatru, skupiamy się na jednym z najważniejszych wątków – Opactwie Theleme, utopijnym miejscu, gdzie reguły społeczne i moralne zostają odwrócone. Czy dziś możliwe jest stworzenie wspólnoty, w której radość, empatia i wolność zastępują hierarchię i ocenę? Na naszej scenie – jak najbardziej tak!
GARGANTUA I PANTAGRUEL to arcydzieło groteski, satyry i wywrotowych przemyśleń, które odważnie dotyka tematów władzy, wiedzy oraz autorytetów. Przeniesiemy Was w świat, gdzie można śmiać się z zastanego porządku i łamać zasady, które wcześniej wydawały się niepodważalne. Wraz z bohaterami będziemy pytać o to, czym jest wolność, jak wyglądają rządy rozumu i dlaczego, mimo ciągłego dążenia do szczęścia, wciąż podlegamy ograniczeniom.
Spektakl, pełen kolorów, nieoczekiwanych zwrotów i głębokich refleksji, to prawdziwa uczta dla zmysłów – zarówno intelektualnych, jak i wizualnych. W ramach naszego jubileuszu 60-lecia zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie. Cała obsada naszego Teatru na scenie gwarantuje niezapomniany wieczór, który na długo zapadnie Wam w pamięć.
Tekst Rabelais’go należy do repertuaru opartego na tworzeniu z widzami bliskości w zabawie (w historii teatru: teatr dionizyjski). Powieść w mistrzowski sposób nawiązuje do średniowiecznej poezji epickiej, bliskiej pieśni rycerskiej i opowiada historię dwóch olbrzymów Gargantui i jego syna Pantagruela. Historia pełna fantazji i niesamowitych zdarzeń opisana jest językiem pełnym neologizmów, obrazowych porównań, jarmarcznej prostoty. Jednocześnie Rabelais snuje łotrzykowską fabułę, mieszając ją z moralitetem o przemijaniu i hedonistyczną opowieścią o życiu. „Gargantua i Pantagruel” w swoim literackim kształcie jest znakomitym materiałem na dużą sceniczną adaptację, a historia olbrzymów jest doskonałym probierzem zbliżania widzów i artystów. Powierzenie realizacji Marcinowi Liberowi, reżyserowi, który gościł już w Wałbrzychu, a który znany jest ze spektakli, które w modelowy sposób realizują idee „rozsądnego teatru dla wszystkich”, jest gwarancją udanej realizacji a tym samym godnego podsumowania 60-letniej historii i otwarcia jej na kolejne lata.
W spektaklu używane jest światło stroboskopowe.