teatr w wałbrzychu teatr w wałbrzychu
A A + A ++
ikona ikona

– Wywrócimy powieść Conrada leżącą na półkach jako niedostępny, skomplikowany językowo i narracyjnie tekst, a która jest na swoje czasy bardzo nowatorska – powiedział reżyser spektaklu „Lord Jim” Maciej Podstawny. Prapremiera w Teatrze Współczesnym w Szczecinie w sobotę.

„Lord Jim. Ćwiczenia z czytania powieści Josepha Conrada” to – jak zapowiedział reżyser – dwugodzinny muzyczny spektakl, będący „wyborem najsmaczniejszych kąsków z książki”. – Wzięliśmy na warsztat powieść bardzo długą, trudną, skomplikowaną narracyjnie. Tytuł mówi, że mamy do czynienia z ćwiczeniami z czytania czyli jesteśmy na seminarium na uniwersytecie i usiłujemy wyciągnąć najbardziej atrakcyjne wątki z Conrada, przedstawić je w formie monologów czy poszczególnych scen – zaznaczył Podstawny.

Jak mówił reżyser, „w książce głównie się opowiada o lordzie Jimie, to jest bohater, który nie ma głosu. My mu ten głos dajemy”.

– Pierwsza część spektaklu to streszczenie procesu sądowego czyli lekcja anatomii lorda Jima. Przyglądamy się jak doszło do tego, że odpowiedzialny oficer na Patnie w pewnym momencie nie wytrzymał presji i zdradził swoje obowiązki, nie był dostatecznie czujny i skoczył z tonącego statku. To jest jego brzemię, które ciągnie się do końca. W drugiej części przedstawienia projektujemy wyspę, na którą lord Jim się udał i gdzie został przez miejscowych tubylców uznany królem. To kolejną pomyłka życiowa, której się dopuścił, a którą my relacjonujemy – oznajmił twórca.

Jak powiedział Podstawny, spektakl jest „przeciwko pisaniu narracji zbudowanej wokół pojęć honoru i powinności”. – Lord Jim ze swoim honorem zachowuje się jak mężczyzna, który ma grypę. Leży na łóżku i jęczy przez całe życie, a cały świat się nad nim pochyla. Postać odczytywana jest w Polsce jako pochwała ślepego posłuszeństwa. My chcemy to odwrócić – dodał.

Spektakl „Lord Jim” będzie można oglądać od 9 grudnia na scenie Malarnia Teatru Współczesnego w Szczecinie. Wystąpią w nim m.in. Maria Dąbrowska, Barbara Lewandowska, Karolina Krawiec, Grażyna Madej, Maciej Litkowski, Michał Kosela, Piotr Mokrzycki, Piotr Tokarz. Podczas przedstawienia wykonywana będzie muzyka na żywo autorstwa Kamila Tuszyńskiego i Ewy Gądek.

Szczeciński spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, w ramach Roku Conradowskiego 2017. 160 lat temu, 3 grudnia 1857 roku, w Berdyczowie urodził się Józef Konrad Korzeniowski, znany jako Joseph Conrad, pisarz, autor „Jądra ciemności”, „Lorda Jima”, „Tajfunu”, „Nostromo” oraz „Smugi cienia”.

Marta Zabłocka
PAP
05-12-2017