MOBY DICK, czyli koniec demokracji w państwie wielorybów
Projekt plakatu: Mirek Kaczmarek

PREMIERA:

19 listopada 2016 r.
na Dużej Scenie

Spektakl trwa 150 minut
1 przerwa

Zobacz teaser spektaklu:
https://vimeo.com/193189775

Zobacz trailer spektaklu:

/z inspiracji „Moby Dickiem czyli białym wielorybem” Hermana Melville’a, „Złowionym” Tadeusza Różewicza,
„Zatoką delfinów” Louie Psihoyosa oraz sytuacją za oknem/

tekst: Jarosław Murawski
reżyseria i opracowanie tekstu: Maciej Podstawny
scenografia, kostiumy, światło: Mirek Kaczmarek
muzyka: Kamil Tuszyński
przygotowanie wokalne: Ewa Gądek
wideo: Amadeusz Nosal
asystent reżysera: Łukasz Zaleski
inspicjentka: Iwona Skiba
zdjęcia: Natalia Kabanow

obsada:
Angelika Cegielska, Sara Celler–Jezierska [g], Karolina Krawiec, Roksana Lewak, Irena Wójcik, Włodzimierza Dyła [g], Michał Kosela, Rafał Kosowski, Piotr Mokrzycki, Filip Perkowski, Dariusz Skowroński, Ryszard Węgrzyn

Klasyczna XIX-wieczna amerykańska powieść o sile demokracji i o jej nadzwyczajnej kruchości.
W czasie, gdy demony nacjonalizmów i tęsknota za rządami silnej ręki budzą się na całym świecie, studium relacji załogi z charyzmatycznym kapitanem, który wszystkich zaczarował, naobiecywał, a teraz – na krawędzi katastrofy – w obliczu wielkiego wieloryba, nie można już nic zrobić – staje się niepokojąco aktualna.
O cenie osobistej zemsty, o siłach, których nie powinniśmy budzić, i o Naturze, zdolnej zatopić statki najodważniejszych wielorybników.
Teatr politycznej opowieści, głos w obronie zagrożonych gatunków i panorama świata, pełna poezji, ironii, filozofii i grozy.

Komentarze widzów:

 • Kto będzie wielorybem?

 • W niedzielny poranek obudziłam się ( …6,30 …to chyba zbyt wcześnie…) z pytaniem : dlaczego Junior ? Na obecność Donalda i Hillary raczej byłam przygotowana, ale młody (narybek)…
  „MOBY DICK…” to jedno z tych wydarzeń, o których wiem, że jego klimat będzie otaczał mnie również po jego zakończeniu, a kolejne refleksje pojawią się także po wielu dniach. Świetna dynamika przedstawienia, gra aktorów pełna ekspresji, a przerwa w najbardziej stosownym momencie, bo opary z wytapiania wielorybiego tłuszczu, ogarniające widownię stawały się coraz bardziej dokuczliwe.
  Sztuka wielowątkowa (polityka, ekologia, moralność ), więc można przeżywać ją na różnych płaszczyznach. Otwarcie 14.FT z szerokim rozmachem.
  Dziękuję realizatorom i pozdrawiam.

 • Ciekawy to spektakl dla mlodziezy w wieku 15 lat ? Nie za ostry ?

 • Ciekawy to spektakl dla mlodziezy w wieku 15 lat ? Nie za ostry i ciezki do zrozumienia ?

 • Spektakl w reżyserii dyrektora artystycznego wałbrzyskiej sceny Macieja Podstawnego powstał z inspiracji „Moby Dickiem czyli białym wielorybem” Hermana Melville’a, „Złowionym” Tadeusza Różewicza,„Zatoką delfinów” Louie Psihoyosa oraz sytuacją za oknem/. Oczywiście spektakl to nie z doraźna publicystyka, ale kipiące życiem widowisko o manipulacji i podporządkowaniu się . Całość ubrana jest we wspomnieniową ramę byłego marynarza/ Michał Kosela/, który opowiada o rejsie z charyzmatycznym kapitanem / Rafał Kosowski/, który w imię osobistych krzywd i urazów podporządkował sobie i zmanipulował całą załogę i wiedziony osobistą obsesją ryzykował ich życiem.
  Są w „ Mobym Dicku „ fragmenty poruszające, jak choćby monologi Roksany Lewak czy Filipa Perkowskiego, jest świetna, zespołowa gra aktorska z zaskoczeniami, jak rola Ireny Wójcik , jest muzyka, bardzo pomysłowa i funkcjonalna scenografia Mirka Kaczmarka, ale nade wszystko , jak we wszystkich produkcjach wałbrzyskiej sceny, energia, witalność wprost bijąca ze sceny .
  Za ten przepływ energii i myśli między sceną a publicznością zawsze jestem wałbrzyskim twórcom bardzo wdzięczny.

Dodaj swój komentarz:
IMIĘ
E-MAIL

Z powodu ochrony przed spamem Twój komentarz zostanie wyświetlony po akceptacji przez administratora strony.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status