teatr w wałbrzychu teatr w wałbrzychu
A A + A ++
ikona ikona

Przedsylwestrowy koncert zespołu WCZASY!

Zespół Wczasy to założony w 2016 roku duet muzyczny składający się z Bartłomieja Maczaluka i Jakuba Żwirełło. Tworzona przez nich muzyka to przede wszystkim połączenie nurtu postpunkowej zimnej fali, synth-popu z lat 80. i nostalgicznych brzmień gitarowych z lat 90. Artyści od ponad dziesięciu lat mieszkają i komponują swoje utwory w Poznaniu, gdzie zbiegły się ich życiowe drogi. Dotychczas formacja wydała 2 albumy długogrające. Pierwszy z nich nosi tytuł „Zawody” i został wydany w 2018 roku, natomiast drugi pt. „To wszystko kiedyś minie” ujrzał światło dzienne w 2021 roku.

Duet Wczasy jest znany z takich przebojów jak „Dzisiaj jeszcze tańczę” (który trafił na ścieżkę dźwiękową do filmu „Fanfik”), „Jesteś najlepszy” (pojawia się w filmie „Sweat”), „Tyle słów” czy „Prince i Bowie”. Albumy „Zawody” i „To wszystko kiedyś minie” spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem słuchaczy i krytyków (docenione m.in. przez Gazetę Wyborczą w podsumowaniach najlepszych płyt roku i Bartka Chacińskiego na blogu Polifonia). Licząc od 2017 roku, zespół zagrał już ponad 200 koncertów w kraju i za granicą, m.in. na festiwalach: Open’er, OFF, Męskie Granie, Tauron Nowa Muzyka, Pop Messe, Creepy Teepee.

Zespół Wczasy został uznany za ważne zjawisko na polskiej scenie muzycznej. Jakub Knera, w artykule na łamach „Dwutygodnika”, tak podsumowuje twórczość duetu: „Można Wczasy potraktować jako deskę ratunku. Ich piosenki pozwalają okiełznać codzienny Weltschmerz, są narzędziem do oswojenia śmiechem depresyjnej rzeczywistości. Muzycy poruszają w nich wszystkie czułe dla millennialsów struny – lęk przed pracą, która jest zesłaniem, i przed porażką w niekończącym się wyścigu o dobra materialne, symboliczne i emocjonalne. Równocześnie zachęcają do tańca, jakby miało nie być poniedziałku.”

Muzyczne inspiracje
Wielu słuchaczy i recenzentów porównuje styl aranżowanej przez duet muzyki do twórczości takich zespołów, jak Papa Dance, Kombi, czy Rezerwat. Chociaż artyści kojarzeni są głównie z tzw. nową falą, a konkretnie z jej odmianą zwaną cold wave oraz synth-popem, czerpią inspiracje z różnych nurtów muzycznych. Jak powiedzieli w wywiadzie udzielonym portalowi FRESHMAG.PL „Lubimy bardzo różną muzykę (…) wychodzimy z założenia, że zamykanie się w określonych ramach gatunkowych nie ma sensu. Dużo ciekawsze rzeczy wychodzą nam na przecięciu różnych stylów i gatunków. Nie lubimy się ograniczać i nie zamierzamy”.

WCZASY zagrają 30 grudnia 2023 na Dużej Scenie.

Bilety w cenie 35 zł już w sprzedaży!